Rezultate te kerkimit per termin: +Pirros

Meta: total 262 / total_found 262 / time 0.000 / keyword[0] pirros / docs[0] 262 / hits[0] 337 /
No Pic available
  • 2017-02-16

Pezullimi tek Veliera, Kalaja: Fitore e shoqërisë civile, vetëm hapi i parë

Shoqëria civile e ka konsideruar si fitore të sajën vendimin e Gjykatës Administrative të Durrësit për të pezulluar punimet për projektin Veliera, një zonë arkeologjike e zbuluar rreth dy javë më parë. Përfaqësuesi i shoqërisë civile, Aulon Kalaja, e ka konsideruar si një fitore t

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë
  • 2017-02-02

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë

Nga Vincenzino Ducas Angeli  Vaçaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX­të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza

A mund te kete qeveri me baze te gjere ne Maqedoni
  • 2017-01-25

A mund te kete qeveri me baze te gjere ne Maqedoni

p styletext-align justifyPer dallim nga zgjedhjet e kaluara ku kishim fitues absolut si ne kampin maqedonas poashtu edhe ne kampin shqiptare rezultatet e zgjedhjeve te 11 dhjetorit nuk nxorren fitues absolut as te kampi politik shqiptare por as te kampi politik maqedonas shkruan Zhurnalbrbr brbrZgje

Vitet kanë ndalur për Viktor Zhustin
  • 2016-12-08

Vitet kanë ndalur për Viktor Zhustin

  “Sot, Dita e Rinisë dhe ditëlindja e mikut tim, simbol i vrullit djaloshar! Gëzuar Profesor!”, kështu e uron aktorin e njohur Viktor Zhusti në 74 vjetorin e lindjes,aktori Laert Vasili. Me një foto ku të dy shfaqen sportiv, Vasili sjell një fragment të shkëputur nga lidh

Çfarë kombësie kishte Aleksandri i Madh?
  • 2016-10-25

Çfarë kombësie kishte Aleksandri i Madh?

Nga Marin Mema Autorët antikë që kanë shkruar apo kanë përmendur Aleksandrin e madh janë të shumtë, megjithatë ne do të rendisim disa prej tyre ose, thënë më qartë, më të rëndësishmit.  Informacionet, sigurisht, kanë të bëjnë me origjinën dhe identitetin e tij. Përmes tyre,

Çfarë ka ndodhur më 29 shtator?
  • 2016-09-29

Çfarë ka ndodhur më 29 shtator?

1907 – Hidhet guri i parë në themelin për Katedralen Kombëtare në kryeqytetin Uashington. Punimet filluan në prani të presidentit Theodor Roosvelt. Ndërtimi i Katedrales deri në imtësitë më të vogla përfundoi 83 vjet më vonë, në vitin 1990, në prani të presidentit George W

No Pic available
  • 2016-08-09

Çfarë ka ndodhur më 9 gusht?

480 pes Persianët mundin Leonidën e Spartës në Betejën e Thermopileve. Leonida, i vetëdijshëm se forcat e tij gjithsesi ishin shumë më pak në numër, largoi forcat kryesore dhe mbajti vetëm 300 spartanë, 700 thespianë dhe 400 tebanë, shumica e të cilëve u vranë. Shpesh është thë