Rezultate te kerkimit per termin: +Pjetr +Bogdanit

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] pjetr / docs[0] 48 / hits[0] 73 / keyword[1] bogdanit / docs[1] 1461 / hits[1] 1893 /
No Pic available
  • 2010-08-20

Fjalët e huaja të Koliqit

Leksiku i huaj në prozën e Ernest Koliqit, veçoritë fonetike të sistemit foljor të veprës së Bogdanit, fjalitë njëkryegjymtyrëshe si dhe togfjalëshat e qëndrueshëm qenë objekt trajtimi në referimet e së mërkurës në kuadër të Seminarit Ndërkombëtar të Gjuhës, Letërsisë dhe

No Pic available
  • 2010-07-10

Biblioteka Kombëtare, kur lexonin bujarët shqiptarë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, e themeluar në korrikun e 1920-s, si institucion i parë shtetëror, publik e laik Kur dija pr shqiptart ka qen zotruese dhe pasioni pr librat sht par si shtje trashgimie!? Nse i referohemi zyrtarisht shtetit shqiptar, institucionet bibl

No Pic available
  • 2010-03-21

Shkolla e parë shqipe dhe historia e saj

Kremtimi i shkolls s par shqipe, tanim duhet deprtuar prapa hijes zyrtare t shenjimit. Sipas gjurmve dhe dokumenteve mund t flitet pr nj etap t shkollimit n gjuhn shqipe, pra paralaike, saktsisht shkolla fetare, si ngjau n Perndim dhe Lindje. Shkollimi paralaik, pra fetar, si dhe ai laik n kuptimi

Pjetr Bogdani n New York
  • 2009-12-03

Pjetr Bogdani n New York

Ka dal nga shtypi n New York libri me shkrime t studiuesve t veprs s Pjetr Bogdanit. N kt libr, i cili titullohet Imzot Pjetr Bogdani n New York, jan mbledhur kumtesat e paraqitura n seminarin kushtuar Imzot Pjetr Bogdanit, autor i librit eta e profetve si dhe prelat i kishs katolike shqiptare. N