Rezultate te kerkimit per termin: +Pjetr +Bogdani

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.173Z

Pjetr Bogdani n New York

Ka dal nga shtypi n New York libri me shkrime t studiuesve t veprs s Pjetr Bogdanit. N kt libr, i cili titullohet Imzot Pjetr Bogdani n New York, jan mbledhur kumtesat e paraqitura n seminarin kushtuar Imzot Pjetr Bogdanit, autor i librit eta e profetve si dhe prelat i kishs katolike shqiptare. N

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.251Z

Çmë duhet një shkop!

Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë, me rastin e festës së blirit, nderoi me çmimin vjetor Skeptri i letërsisë 2010 poetin shqiptar Sadik Bejko Kur m’u propozua ky skeptr, si sht e udhs n raste t tilla, rash n mendime. sht vrtet e holl, sht shum delikate dhnia e nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.478Z

Shkolla e parë shqipe dhe historia e saj

Kremtimi i shkolls s par shqipe, tanim duhet deprtuar prapa hijes zyrtare t shenjimit. Sipas gjurmve dhe dokumenteve mund t flitet pr nj etap t shkollimit n gjuhn shqipe, pra paralaike, saktsisht shkolla fetare, si ngjau n Perndim dhe Lindje. Shkollimi paralaik, pra fetar, si dhe ai laik n kuptimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.930Z

Dy dekadat e katarsisit letrar

1. Kthimi kah letrsia Fillimvitet e nntdhjeta ndryshuan kahet e zhvillimeve shoqrore dhe politike te shqiptart. Kto ndrrime u pasuan me transformime kulturore e letrare, q krijuan nj hapsire kulturore dhe letrare t favorshme, kur letrsia u kthye nga objekti i saj. Pra, kemi nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:18.941Z

Me Firdeus, të ngjashëm në epos

Botohet Libri i Mbretërve, shpallur nga UNESCO një nga tre librat më të rëndësishëm të trashëgimisë letrare Kultura perse prfaqson nj kultur q e ka prekur me fqinjsi t drejtprdrejt kulturn tradicionale t popullit shqiptar dhe t paraardhsve t tij qysh n periudhn ilire. Pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.243Z

Mosdurimi fetar

Disa probleme e fenomene q trajtohen n kt shkrim, sikur t vepronte shteti, Policia dhe Shrbimi Inteligjent i Kosovs, do t duhej t’u liheshin ktyre institucioneve. Fatkeqsisht, shprndahen parullat m antishqiptare n 100 vjett e fundit, veprojn organizata islamike m antikombtare, q nuk dihet ku

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama