Rezultate te kerkimit per termin: +Poeti

Meta: total 1000 / total_found 3399 / time 0.002 / keyword[0] poeti / docs[0] 3399 / hits[0] 6395 /
Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

No Pic available
  • 2017-02-08

Duartrokitjet në funeralin e Dritëroit, fare pa vend. Fjala e rastit, nga një anonim!

Fatos Tarifa* Kur vdiq Balzaku, më 18 gusht 1850, në funeralin e tij foli Viktor Hugo, një shkrimtar po aq i madh sa dhe ai, që u nda nga jeta atë ditë. Pardje, në funeralin e shkrimtarit tonë të shquar, Dritëro Agolli, foli dikush që jo vetëm nuk është i shquar në asgjë, por nuk ës

No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

No Pic available
  • 2017-02-07

Natasha Lako: Si reagoi Sali Berisha, kur propozova Dritëro Agollin për kryetar Kuvendi

Takimin e parë me Dritëro Agollin ajo e kujton ende dhe sot. Ishte mësuese edhe nuk i kishte dalë ende e drejta e studimit kur i ra në duar vëllimi me tregime Zhurma e erërave të dikurshme (1964) i Agollit. E gjeti në një barakë të vogël ku shiteshin libra. Vetëm atje nuk kishte mbërr

Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!
  • 2017-02-07

Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!

Nga Pëllumb Kulla, TemA Të qoftë i lehtë dheu që të hodhën përsipër, o njeri, por më e lehtë të qoftë balta, e paktë vërtet, por rëndesa e saj është mizore. Po ti bëre mirë që vdiqe dhe na jep rast neve, që të deshëm, të duam dhe të nderojmë, që të merremi me të, se

Një ikje dhe soc-realizmi
  • 2017-02-06

Një ikje dhe soc-realizmi

Alda Bardhyli Ka diçka të përbashkët që përmbledh kujtimet e gjithë atyre që patën fatin të kalonin orë bisedash me Dritëro Agollin. Është një cigare që digjet gjithnjë në duart që dikur përshkroheshin nga një dridhërimë e lehtë, që do të bëhej më e fortë me kalimin e v

Poet i madh, njeri me gërmë të madhe
  • 2017-02-06

Poet i madh, njeri me gërmë të madhe

Nga Ymer Minxhozi I vura këtë titull këtyre shënimeve sepse nuk janë të shpeshta rastet kur talenti I madh të përputhet edhe me njeriun kaq popullor e mirëdashës, sic ishte Dritëroi. Bashkë me gazetarin e  njohur Xhevdet Shehu, para disa kohësh I bëmë një vizitë Dritëroit me