Rezultate te kerkimit per termin: +Poezia

Meta: total 1000 / total_found 1974 / time 0.001 / keyword[0] poezia / docs[0] 1974 / hits[0] 4574 /
Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

No Pic available
  • 2017-02-09

Zbulohet poezia e Dritëro Agollit për Jozefina Topallin

Shkrimtari Fadil Kraja kujton se shprehja më e famshme e Sali Berishës në fillim të viteve 90 ishte: Opozitarë, por vëllezër! Sot pas më shumë se dy dekadash, shkrimtari rrëfen për mikrofonin e Ora News se këtë parim e zbatoi më së miri Dritëro Agolli. Shkrimtari kujton se i ndjeri A

Zbulohet poezia e Agollit dedikuar Topallit: Moj Jozefinë, gugushe në thekën, për ty Fatos Nano mban fjalim pa mjekër
  • 2017-02-09

Zbulohet poezia e Agollit dedikuar Topallit: Moj Jozefinë, gugushe në thekën, për ty Fatos Nano mban fjalim pa mjekër

Shkrimtari Fadil Kraja kujton se shprehja më e famshme e Sali Berishës në fillim të viteve 90 ishte: Opozitarë por vëllezër! Sot pas më shumë se dy dekadash, shkrimtari rrëfen për mikrofonin e Ora News se këtë parim e zbatoi më së miri Dritëro Agolli. Shkrimtari kujton se i ndjer

No Pic available
  • 2017-02-06

Matilda Makoçi: Kënga që më këndonin kur më ngacmonin në gjimnaz

Ish-bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, aktorja Matilda Makoçi ishte e ftuar këtë të diel në emisionin E Diell në Top Channel. _n Aktorja ka folur për të rininë e saj si dhe marrëdhënien që ka me djalin e saj të vetëm Gregor Ramën. Adi Krasta nuk nguroi ta ngacmojë edhe për koh

Lamtumire Dritero Agolli
  • 2017-02-05

Lamtumire Dritero Agolli

p styletext-align justifyTe gjithe shkuan per ti dhene pershendetjen e fundit mjeshtrit te madh te letrave shqipe njeriut qe kurre nuk do shuhet pasi poezia dhe proza e tij do mbetet pike referimi per gjithkendbrbr p styletext-align justifyQytetare te Tiranes e jo vetem miq kolege te dashur te vepra

No Pic available
  • 2017-02-03

Poezia epike e Dritëro Agollit

Një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë shqiptare ndërroi jetë sot në moshën 85 vjeçare. Dritëro Agolli ka lënë pas shumë vepra në prozë e në poezi, por një nga poezitë epike të tij është ajo e titulluar Këtu sdo jem, dhe sot ai nuk është më midis nesh, por ka përjetë

No Pic available
  • 2017-02-03

Plot 85 fakte nga jeta e Dritëro Agollit

Ja 85 fakte nga jeta e patriarkut të letrave shqipe, që nga dëshira e tij e parë për tu bërë veteriner, poezitë e para të botuara në Zërin e Rinisë, studimet në Shën Petërburg, familja, por edhe bëmat e kohës pa të cilat një njeri si Agolli nuk mund të imagjinohej. 85 fakte nga j