Rezultate te kerkimit per termin: +Poezia

Meta: total 1000 / total_found 2006 / time 0.001 / keyword[0] poezia / docs[0] 2006 / hits[0] 4685 /
Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës
  • 2017-06-07

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës

Shkrimtari pritet ti akordohet çmimi Kadare këtë të premte Musa Ramadani, shkrimtari nga Kosova pritet të marrë këtë të premte çmimin Kadare, që u akordua një javë më parë në ditët e kulturës që u mbajtën në Razëm. Ai u vlerësua nga juria, me romanin në dorëshkrim Profeti ng

No Pic available
  • 2017-06-04

Një këngë dashurie

Prezantohet nga botuesi francez në Marché de la Poésie, manifestimi më i njohur poetik në Francë, libri “Territoret e shpirtit” me autor Luan Rama. Luc Vidal Libri «Territoret e shpirtit» me autor Luan Rama është një mënyrë për të vazhduar bashkëpunimin tonë të vjetër

Ditët e mia me Fabrizio De Andre
  • 2017-05-30

Ditët e mia me Fabrizio De Andre

Ylljet Aliçka Më 18 Shkurt  ka lindur kantautori i njohur italian Fabrizio De Andre. Vdiq në Janar të vitit 1999. Në ditën e vdekjes së tij u fol dhe u shkrua shumë. Me kalimin e viteveai po shndrrohet në njëmit. Për të shkruhen libra, emërtohen shkolla, rrugë, fondacione, teatroDhe a

Surprizat na lënë gjithmonë gojëhapur
  • 2017-05-27

Surprizat na lënë gjithmonë gojëhapur

Personat që bëjnë dhurata duan ti lënë gojëhapur ata që ua dhurojnë. Cili prej nesh nuk ka pranuar një surprizë? Dhuratat na pëlqejnë të gjithëve. E njëjtë për të gjithë Aftësia për tu surprizuar daton që në kohërat e hershme. Që tri javë pas lindjes, foshnjat fillojnë t

No Pic available
  • 2017-05-23

Vargje për shpresën e bjerrë

Nga Kosovare Krasniqi  (Milazim Bajraj – Shprese e vrarë) Pasi poezia hyn në fushën e ndjenjave, poetët nuk mund ti ikin subjektivizmit të tyre pa marrë parasysh sa përpiqen të gjykojnë me arsye. Njeriu bëhet poet atëherë kur është në gjendje ta thotë atë që do dhe që duhet

Kur dashuronte Eqrem Çabej
  • 2017-05-21

Kur dashuronte Eqrem Çabej

Kur do të shihemi, lus të bjerë shi Kur do të shihemi, lus të bjerë shi / Pikë pas pike gjithë kësaj nate / Që kur të dalim bashkë un e ti / Mbi pllaja kodra dielli ka ratë Eqrem Çabej do ti shkruante këto vargje në vitin 1951, nën padurimin e bukur që i sillte takimi me vajzën 2

No Pic available
  • 2017-05-19

Poezia e të rinjve dhe formalizmi i ri

Shënim i shkurtër kritik Nga Mimoza Erebara Të ndjekësh botimet e të rinjve të poezisë është me të vërtetë një ndërmarrje e vështirë, por edhe e bukur e mbresëlënëse. Të krijohen përshtypje se je përpara një zbulimi të madh dhe të thjeshtë. Të madh sepse me të vërtetë l