Rezultate te kerkimit per termin: +Poezit

Meta: total 1000 / total_found 1365 / time 0.000 / keyword[0] poezit / docs[0] 1365 / hits[0] 2350 /
Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

No Pic available
  • 2017-02-10

Dritërimi i Driteroit!

Esse nga Raimonda MOISIU Një shkrimtar i madh i integritetit mendor, mençurisë, qytetarisë dhe intelektual, Dritero Agolli është nga shkrimtarët e parë dhe të shquar, tradicional dhe fisnik. Ai ishte ndër ata shkrimtarë dhe poetë, që dëshmuan shumë më herët rotacionin në letërsin

No Pic available
  • 2017-02-08

Fitorja e fundit e Dritëroit ndaj Kadaresë

Nga Andi Bushati Lamtumira e fundit që i’u dha Dritëro Agollit, bilanci i shpejtë që u bë në ditët e ikjes së tij, nuk rihapi në Shqipëri (me ndonjë përjashtim të rrallë) të gjitha dilemat dhe pasionet, që ngërthejnë ata njerëz që kanë jetuar në dy kohë aq kundërthënë

No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

No Pic available
  • 2017-02-07

Natasha Lako: Si reagoi Sali Berisha, kur propozova Dritëro Agollin për kryetar Kuvendi

Takimin e parë me Dritëro Agollin ajo e kujton ende dhe sot. Ishte mësuese edhe nuk i kishte dalë ende e drejta e studimit kur i ra në duar vëllimi me tregime Zhurma e erërave të dikurshme (1964) i Agollit. E gjeti në një barakë të vogël ku shiteshin libra. Vetëm atje nuk kishte mbërr

No Pic available
  • 2017-02-06

Çfarë ka ndodhur më 6 shkurt?

1227 – Princi Ferrand i Portugalisë lirohet nga Louvri. Ai ishte martuar me konteshën e Flanders. Por edhe pse pritej t’u shërbente francezëve, Ferrand mori anën e interesave flamande, prandaj edhe u burgos. Në atë kohë Louvri ishte kështjellë – burg. Gjatë Revolucionit

Moikom Zeqo: Si e pritën Dritëroin në Lazarat në vitin 2002. Udhëtimi në Moskë, takimi me djalin
  • 2017-02-06

Moikom Zeqo: Si e pritën Dritëroin në Lazarat në vitin 2002. Udhëtimi në Moskë, takimi me djalin

Miku i tij i vjetër, Moikom Zeqo, tregon rrugëtimin e përbashkët që ka pasur me patriarkun e socialistëve që pas Kongresit të qershorit 1991. Studiuesi dhe shkrimtari i njohur tregon episode të veçanta nga takimet e tyre me njerëzit, por edhe udhëtimin në Shën Petërburg dhe qasjen