Rezultate te kerkimit per termin: +Polonia

Meta: total 1000 / total_found 3700 / time 0.002 / keyword[0] polonia / docs[0] 3700 / hits[0] 4948 /
DASHURIA E RE GJERMANO-FRANCEZE
  • 2017-06-24

DASHURIA E RE GJERMANO-FRANCEZE

Presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk bëri fjalë për një “hap historik”, edhe presidenti francez, Emmanuel Macron iu referua historisë në Bruksel. Vetëm kancelarja gjermane, e njohur për stilin e saj të përmbajtur, u mjaftua me shprehjen “një cilësi e re e bas

No Pic available
  • 2017-06-22

Harta: Shqiptarët, komuniteti i dytë më i madh në Itali

Më shumë se 1 milionë e 100 mijë rumunë, 450 mijë shqiptarë dhe 420 mijë marokenë: Këto janë komunitetet më të mëdha të të huajve rezidentë në Itali në 2016-ën, sipas vlerësimit të ISTAT. Megjithatë sipas ISTAT, prania e shqiptarëve është ulur me 4.1 për qind krahasuar me

No Pic available
  • 2017-06-22

Ekspertët: Eurot e fushatës dhe turistët çojnë euron poshtë 133 lekëve

Monedha e përbashkët ka pësuar një tjetër zhvlerësim të fortë duke u këmbyer sot me 132.66 lekë sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Përkundrejt monedhës vendase euro është nënçmuar me 0.35 lekë nga dje, raporton Monitor. Sipas ekspertëve të kursit kjo është një l

No Pic available
  • 2017-06-15

Niset kontigjenti i parë shqiptar në Letoni. Kodheli: Garantojmë sigurinë e aleatëve lindorë (FOTO)

Në ambientet e Komandës Mbështetëse u zhvillua sot ceremonia e dërgimit të kontingjentit të parë të EOD (Explosive Ordnance Disposal), në misionin operacional të NATO-s në kuadër të prezencës së përforcuar në Letoni. Të pranishëm në ceremoni ishin ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kod

No Pic available
  • 2017-06-15

Polonia, Hungaria, Çekia mund të gjobiten nga Gjykata Europiane

Komisioni Europian ka nisur procedime ligjore kundër tre shteteve anëtare të BE-së, të cilat refuzuan të pranonin refugjatët. Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke janë akuzuar se nuk kanë përmbushur detyrimet e tyre të përcaktuara në një plan të vitit 2015 për të zhvendosur emigran

No Pic available
  • 2017-06-14

Brukseli procedon në konfliktin për azilantët kundër Hungarisë, Polonisë e Çekisë

Meqenëse Hungaria, Polonia dhe Çekia nuk u kujdesën për shpërndarjen e azilantëve në BE, Komisioni i BE do të hapë procedurën për shkelje të kontratës. Hungaria ka njoftuar tashmë se do ta kundërshtojë atë. Nëpunësit e Brukselit duan të procedojnë kundër Hungarisë, Polonisë

No Pic available
  • 2017-06-13

NATO: Manovër me 5300 ushtarë në Lituani

Konflikti i Ukrainës e ka përforcuar në Shtetet Baltike frikën nga një ekspansion rus. NATO-ja përpiqet që të përgjigjet me forcimin e krahut lindor të saj. Manovra do të verifikojë gjendjen e trupave për mision. Rreth 5300 ushtarë nga dhjetë shtete të NATO-s kanë nisur një manov