Rezultate te kerkimit per termin: +Popullsia

Meta: total 1000 / total_found 3757 / time 0.002 / keyword[0] popullsia / docs[0] 3757 / hits[0] 4967 /
Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret
  • 2016-10-20

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret

Një nga fotografitë më të njohura të rinisë së Shenjtores Terezë është pikërisht ajo, ku ka dalë bashkë me të motrën, me kostume tipike të grave katolike, me jelek e dimitë. Gonxhe Bojaxhi me të motrën, Agen, veshur me kostumin e ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar Pikëris

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri
  • 2016-10-20

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri

Nga Arben Llalla   Nuk kishte gjasa që të qëndronte mënjanë profesori i katedrës së gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës, Panajot Barka rreth gafave të fundit që bëri ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias duke kërcënuar haptas Shqipërinë rreth Çështjes Çame

INTERVISTA/ Drama e deputetit shqiptar: Grekët më vranë 28 pjesëtarë të familjes. Si e përjetova vizitën në Çamëri
  • 2016-10-17

INTERVISTA/ Drama e deputetit shqiptar: Grekët më vranë 28 pjesëtarë të familjes. Si e përjetova vizitën në Çamëri

Më 27 qershor 1944, grekët i therën në një ditë 28 pjesëtarë të familjes në Paramithise. Mbetën gjallë i ati dhe njëri nga xhaxhallarët. Kjo është drama e deputetit çam Tahir Muhedini, i cili nuk e përmendi kurrë masakrën e familjes, por dosjen ua dërgoi kancelarive perëndim

Drama e deputetit shqiptar: Grekët më vranë 28 pjesëtarë të familjes. Si e përjetova vizitën në Çamëri
  • 2016-10-17

Drama e deputetit shqiptar: Grekët më vranë 28 pjesëtarë të familjes. Si e përjetova vizitën në Çamëri

Më 27 qershor 1944, grekët i therrën në një ditë 28 pjesëtarë të familjes në Paramithi. Mbetën gjallë i ati dhe njëri nga xhaxhallarët. Kjo është drama e deputetit çam Tahir Muhedini, i cili nuk e përmendi kurrë masakrën e familjes, por dosjen ua dërgoi kancelarive perëndimore

No Pic available
  • 2016-10-16

20 popujt më misteriozë në botë: Nga rusët, etruskët e deri te baskët

Pavarësisht gjithë përpjekjeve dhe vështirësive të historianëve dhe etnografëve, historitë e këtyre popujve ende ruajnë shumë sekrete 1. Rusët Po, ata janë misteriozë! Shkencëtarët ende nuk mund të pajtohen për origjinën e tyre dhe ti përgjigjen pyetjes, se kur rusët u bënë r

Plaket Jugu i Shqipërisë. Vdekjet, më të larta sesa lindjet
  • 2016-10-16

Plaket Jugu i Shqipërisë. Vdekjet, më të larta sesa lindjet

Rritja natyrale e numrit të popullsisë u përgjysmua në tremujorin e dytë të vitit, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Instituti i Statistikave raporton se, numri i lindjeve pësoi një rënie prej 23%, ndërsa ai i vdekjeve me 8%. Por, krahasuar me tremujorin e parë

Familja Tot, më 21 tetor në Teatrin Kombëtar
  • 2016-10-15

Familja Tot, më 21 tetor në Teatrin Kombëtar

Deri sa është në gjendje të durojë njeriu, për të mos shkelur mbi dinjitetin e tij? Kjo është pyetja që ngre tragjikomedia Familja Tot, që pritet të vijë premierë në skenën e Teatrit Kombëtar në datën 21 tetor për të vazhduar cdo mbrëmje deri në 30 tetor, nën regjinë e Andia