Rezultate te kerkimit per termin: +Por +Bashkimi +Europian

Total: 8104
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.335Z

Bashkimi Europian para shpërbërjes?

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, shkruan Christoph Hasselbach. Jean Asselborn ka vënë alarmin. Egoizmi nacional i zë vendin ndjesisë s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.075Z

Bashkimi kombëtar dhe integrimi europian

Enis SulstarovaENIS SULSTAROVA Rëndom nacionalizmi konsiderohet si një reagim populist ndaj një dukurie tjetër, si p.sh. ndaj krizave ekonomike, ndaj integrimeve në Bashkimin Europian (BE), ndaj lodhjes dhe mërzitjes së elektoratit prej partive tradicionale, apo si rrjedhojë e mungesës së

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.204Z

Bashkimi Europian dhe strategjitë e reja

08-02-2014 / Nga Ilirian Dahri SSSAASSNë prag të zgjedhjeve europiane, në vende të ndryshme të Bashkimit Europian, po shfaqen fuqishëm dhe plot gjallëri lëvizje apo parti të konsoliduara prej kohësh si parti euroskeptike. Nëpërmjet al

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.459Z

Bashkimi Europian dënon zgjedhjet në Ukrainë

Bashkimi Europian i ka dënuar si “ilegale” zgjedhet e mbajtura nga separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës. Shefja e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini, tha se këto zgjedhje janë “një pengesë e re në rrugën drejt paqes”. Ajo shtoi se votimi ësh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.532Z

Bashkimi Europian mes dyshimeve dhe ngurrimit

11-02-2014 / Nga Ilirian Dahri SSSAASSTakimet e përfaqësuesve më të lartë të Bashkimit Europian janë rritur së tepërmi sepse edhe problemet për t’u zgjidhur duket se janë të shumta. Natyrisht Europa ndodhet afër zgjedhjeve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:43.852Z

Barroso: Bashkimi Europian, rrezikon të përçahet

Gjermani-  Jose Manuel Barroso, president i Komisionit Europian paralajmeroi rrezikun që i kanoset zonës euro, që mund të çojë deri në një ndarje të BE-së. Gjatë fjalimit që mbajti Barroso në Berlin, në takimin Fjalim për europën e Lirë theksoi se Europa është në krizë, dhe ndo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:34.253Z

Bashkimi Europian pranon kërkesën për anëtarësimin e Shqipërisë

Bashkimi Europian pranoi dje kërkesën e Shqipërisë për anëtarësim në bllokun europian me 27 anëtarë. Kjo do të thotë se Bashkimi Europian nisi shqyrtimin e kërkesës për t’i dhënë Shqipërisë statusin e kandidatit, një hap i madh përpara për ambiciet e vendit tonë. Ministrat

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama