Rezultate te kerkimit per termin: +Por +Kushtetuesja

Total: 1555
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.729Z

Manjani: Gjyqtarë e prokurorë, paraqituni për hetim. Kushtetuesja e shtyn pak por Vetting-u do ndodhë!

Avokatët kërkojnë që Gjykata Kushtetuese të mos bllokojë proçesin e vlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, të njohur si Vetting. Sipas kryetarit të dhomës së avokatëve penalist Sajmir Vishaj, ka një pjesë gjyqtarësh që janë të korruptuar prandaj duhet të bëhet edhe Vet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.735Z

Kushtetuesja rrëzon qeverinë për pronat

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin, sipas të cilit ligji i pronave, i miratuar nga mazhoranca nuk mbron pronarin. Gjykata vlerëson se këto dy pika, te nenit 6  të çojnë në përfundimin se ato janë konceptuar si një shpronësim i ri duke qenë se parashikojnë rivlerësimin e pron

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:22.639Z

Kushtetuesja rrëzon PD-në: Vetingu, kushtetues!

Gjykata Kushtetuese ka vendosur sot të rrëzojë kërkesën e Partisë Demokratike. PD depozitoi kerkese për shpalljen antikushtetues të Vetingut. Por Gjykata Kushtetetuese eshte shprehur se Vetingu është Kushtetues. Vendimi erdhi pas dhënies së opinionit të Venecias. Dy nga gjyqtarët e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:22.206Z

Kushtetuesja ta gjykojë Vetting-un, por jo ta rrëzojë. Ka konflikt interesi me ligjin

Nga Spartak Ngjela Mendimi vendimmarrës i Komisionit të Venecias i erdhi Gjykatatës Kushtetuese. A do ta zbatojë Gjykata? Kjo është pyetja që më është bëra gjatë gjithë kësaj dite. Dhe unë po përgjigjem. Ja cili është mendimi më i thekshëm juridiko-profesional i Komisionit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:41.284Z

Dosjet, Kushtetuesja "rrezon" Topallin

Rozeta Rapushi Gjykata Kushtetuese "rrezon" Kuvendin, per ligjin e dosjeve. Ne seancen e djeshme, per shqyrtimin e kerkesave per shpalljen antikushtetuese te ligjit te dosjeve, gjykata hodhi poshte kerkesen e Kuvendit per te hequr pezullimin e ligjit dhe te shprehet nese ka konflikt interesi me shqy

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:26.671Z

Kushtetuesja rrëzon kërkesën e Unionit te Gjyqtarëve

Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e Unionit te Gjyqtarëve. Shoqata dhe Unioni i Gjyqtarëve i kërkoi Gjykatës Kushtetuese shfuqizimin e ligjit për Statusin e Gjyqtarit dhe shpalljen e tij antikushtetues, ndërsa rendisin edhe faktet që sipas tyre ligji shkel Kushtetutën. Sipas tyre, c

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.609Z

Shkarkimi, Kushtetuesja rrezon Sollakun

Ish-prokurori i Pergjithshem, Theodhori Sollaku, humb dhe ne Gjykaten Kushtetuese. Me nje vendim te formes se prere, anetaret e kesaj gjykate nuk pranuan kerkesen e ish-kreut te organit te akuzes, per te rrezuar dekretin e Presidentit Bamir Topi, qe e shkarkoi ate nga detyra, ne nentor te vitit te k

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama