Rezultate te kerkimit per termin: +Portreti

Meta: total 1000 / total_found 1816 / time 0.001 / keyword[0] portreti / docs[0] 1816 / hits[0] 2380 /
MIRËNJOHJE!
  • 2019-03-07

MIRËNJOHJE!

Nga Ilir ÇUMANI (Kushtim për një misionare të dijes dhe humanizmit me rastin e 7 dhe 8 marsit) Nuk ndodh shpesh që, në të përditshmen tonë të takosh e të njohësh nga afër njerëz krejt të zakonshëm, të cilët, me jetën dhe veprimtarinë e tyre modeste bëhen shembulli më i mirë p

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

No Pic available
  • 2019-02-28

Pikturat e Edison Gjergos pas burgut ekspozohen për herë të parë

Me flokët e kuqe që i bien mbi supe dhe vështrimin e plotë, gruaja në tablonë që mban firmën e Edision Gjergos, dallohet mes dhjetëra pikturave pjesë e ekspozitës Ekspo Art Tirana, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Një siluetë femërore që është më shumë se një muzë, dallohet

Ura e Qiellit/  Kina drejt përfundimit të gradaçelës horizontale (Video)
  • 2019-02-27

Ura e Qiellit/  Kina drejt përfundimit të gradaçelës horizontale (Video)

Një megastrukturë prej 1.12 milionë metër katrorë pritet të hapet në qytetin kinez të Chongqing gjatë këtij viti. Ajo do të përbëhet nga tetë rrokaqiej të lidhur nga një urë qiellore gjigande. I njohur si Raffles City, “rrokaqielli i nëntë” i Chongqing ose “The C

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit në librin e 1596
  • 2019-02-21

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit në librin e 1596

Nga: Aurenc Bebja Në faqet n° 71 92  të një libri francez janë botuar portretet e rralla të  Gjergj Kastriotit, Donikës, Hamzait, Tanush Topias dhe Moisi Golemit (Dibranit). Bëhet fjalë për një botim të 1596, ku lexuesi shqiptar mund të njihet me tiparet e Skënderbeut dhe figurave t

No Pic available
  • 2019-02-15

Edgar Degas dhe alfabeti i trupit

Luan Rama Doni një Van Gogh, një Gauguin, një Degas, Matisse apo Cezanne?… Këtu keni dhe klasikët apo neoklasikët, impresionistët dhe post-impresionistët. Mund të zgjidhni: varet nga ju!… Ah, ju pëlqeni primitive italianë apo anglezët Tourner, Whistler? Dhe kështu, diku në

Nëna e ashpër e burrave të rreptë
  • 2019-02-04

Nëna e ashpër e burrave të rreptë

Ky është një pllakat i mesit të viteve 70′ nga mjeshtri Pandi Mele. Autori ka marrë frymëzimin nga Poema “Shtegtimet e Childe Harold” të Bajronit të publikuar në 1812 ( dy Kantot e para, ku në 160 vargje flitet për Shqipërinë). Në pllakat mbizotërojnë ngjyrat kuq e