Rezultate te kerkimit per termin: +Pranvera +Hoxha

Meta: total 275 / total_found 275 / time 0.001 / keyword[0] pranvera / docs[0] 2795 / hits[0] 3649 / keyword[1] hoxha / docs[1] 27717 / hits[1] 56854 /
Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë
  • 2016-09-07

Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë

Entela Resuli DITA Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, por nuk është larguar nga ky institucion, ku vazhdon të punoj

Armiqtë donin ta arrestonin Kadarenë pas vdekjes së Enver Hoxhës
  • 2016-08-16

Armiqtë donin ta arrestonin Kadarenë pas vdekjes së Enver Hoxhës

Studiuesi anglez Peter Morgan sjell një vështrim të raportit të shkrimtarit me diktaturën komuniste përmes një analize mbi veprat e tij Pas muajve të pare të vitit 1984, Enver Hoxha nuk doli më në publik me pretekstin e shkruarjes së kujtimeve. Ishte e qartë se ai ishte i sëmurë dhe i

Gëzimet e pakta të sportit të Shqipërisë
  • 2016-06-17

Gëzimet e pakta të sportit të Shqipërisë

Besnik Dizdari BESNIK DIZDARI Ditët e fundit, së bashku me sekretarin e Përgjithshëm të Federatës Shqiptare të Basketbollit, Korab Llazani, shkuam e pamë ndërtimin e kompleksit të ri sportiv të Tiranës, atje përtej, ngjitur me kompleksin e dikurshëm të "Dinamos". Pata ndjesinë

Arkitekti i Piramidës, si e projektoi  varrin monumental të Enver Hoxhës
  • 2016-04-22

Arkitekti i Piramidës, si e projektoi varrin monumental të Enver Hoxhës

Sot është pothuaj varrezë, jo pak herë duke përplasur dy anët ekstreme të politikës, Piramida e diktatorit, që do të shërbente si kujtesë "e përjetshme" për të, ka një autor emblematik në projektimin e saj. Klement Kolaneci, arkitekti historik i diktaturës, ndoshta me më pak rën

Ëndrra, e parealizuar, një dinozaur në Aeroportin e Rinasit
  • 2016-04-22

Ëndrra, e parealizuar, një dinozaur në Aeroportin e Rinasit

Shuhet në moshën 68-vjeçare Klement Kolaneci, një nga krijuesit e arkitekturës moderne në vend Klement Kolaneci, një nga emrat e lidhur ngushtë me historinë e arkitekturës moderne shqiptare, është ndarë nga jeta dje në moshën 68-vjeçare pas një sëmundje të pashërueshme. Autor i 4

Ja si e dekoroi Ramiz Alia, antikomunistin e tërbuar Sali Berisha: Dekreti që përcaktoi elitën politike të Shqipërisë pluraliste
  • 2016-04-22

Ja si e dekoroi Ramiz Alia, antikomunistin e tërbuar Sali Berisha: Dekreti që përcaktoi elitën politike të Shqipërisë pluraliste

Dekreti i  Ramiz Alisë që përcaktoi elitën politike të Shqipërisë pluraliste Më 13 nëntor 1989, me një dekret të Kuvendit Popullor, Sekretari i Parë i Komitetit Qëndror të PPSH-së, Ramiz Alia, vendosi të dekorojë një grup personalitetesh të rëndësishme të politikës dhe fu

Vdekja e Klement Kolanecit dhe një intervistë e tij për Piramidën
  • 2016-04-21

Vdekja e Klement Kolanecit dhe një intervistë e tij për Piramidën

Është ndarë nga jeta në moshën 68-vjeçare, arkitekti i njohur shqiptar, Klement Kolaneci. Kolaneci lindi më 26 shkurt të vitit 1948 në Tiranë. Arkitekti i njohur ndërroi jetë pas një sëmundjeje të pashërueshme, rreth orës 03.00 të mëngjesit të sotëm. Ai ishte autori i shumë