Rezultate te kerkimit per termin: +Prenk +Pasha

Total: 7
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.191Z

Ata ishin

  NJË VËZHGIM HISTORIK Në fillim ata ishin dy. Me një të kaluar thuajse të ngjashme plot me tituj, ndere e grada. Të dy kishin qenë besnikë të një kampi, tashmë të shpërbërë. Shqipëria sapo kishte dalë nga një epokë e errët. Vendi dukej si shtëpi e rrënuar që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.131Z

ATA ISHIN…

Astrit LULUSHI (SHBA) Këndo, hyjneshë, mërinë e tyre… që shumë hidhërime e kobe solli. dhe para kohe në skëterrë gremisi me mijra shpirtra burrërorë fatosash Iliada 1. Në fillim ata ishin dy. Me një të kaluar thuajse të ngjashme

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.896Z

Si dështoi Princ Vidi në mbretërimin e Shqipërisë

“The New York Times” tregon rënien e Uilliam Vidit ROMË – Informacione që vijnë nga Durrësi në Shqipëri thonë se kryengritësit e kanë bombarduar sërish qytetin. Dy predha ranë fare afër Pallatit Mbretëror, i cili ruhet akoma nga ushtarë italianë. Uilliam Vidi, anëtar i një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:49.874Z

Shërbimi Sekret Austro-Hungarez: Kryeministri Turhan Pasha, spiun rus

Në fillim të viteve Nëntëqind, kishte atashe ushtarakë të perandorisë pranë ambasadave të Berlinit, Sankt - Peterburgut, Parisit, Romës dhe Konstantinopojës, si dhe pranë legatave në Bukuresht dhe Beograd; disa vjet më vonë a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.369Z

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë

Bajram Peçi Lufta e madhe kombëtare, që u bë në shekuj nga atdhetarët shqiptarë, kulmimin e të cilës e pati në kryengritjet e viteve 1911 dhe 1912, u kurorëzua me shpalljen e pavarësisë në Vlorë, në 28 nëntor 1912. Njëri prej tyre, mbase më i madhi i kohës së tij, ishte Ismail Q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.431Z

Kur në Durrës shfaqejopera për Skënderbeun

TIRANE- Opera “Bijtë e Skënderbeut” është një nga ngjarjet kulmore të skenës së teatrit të Durrësit gjatë shekullit të kaluar. Ajo ka hyrë në historinë kulturore të qytetit antik si përpjekja e parë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.963Z

Luftërat shekullore të kosovarëve për liri dhe pavarësi

(vijon nga numri i djeshëm) Në pjesën e parë të këtij shkrimi, të botuar në numrin e djeshëm të kësaj rubrike, u njohëm me një pjesë të librit "Kosova, djepi i shqiptarizmit", të cilin autori Hamit Kokalari, një prej intelektualëve të njohur shqiptarë të gjysmës së parë të

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama