Rezultate te kerkimit per termin: +Presidenti +Obama

Meta: total 1000 / total_found 19507 / time 0.016 / keyword[0] presidenti / docs[0] 131658 / hits[0] 255850 / keyword[1] obama / docs[1] 28935 / hits[1] 75504 /
SHBA, plan për dërgimin e astronautëve në Hënë brenda 5 vjetësh
  • 2019-03-27

SHBA, plan për dërgimin e astronautëve në Hënë brenda 5 vjetësh

Nënpresidenti i SHBA-së, Mike Pence, tha se vendi synon të dërgojë astronautët në Hënë deri në vitin 2024. Pence e bëri premtimin në një fjalim në Alabama, duke thënë se ndër astronautët do të ishte edhe një grua. “Plani i kësaj administrate të SHBA-së është që të ri

Pse e tërhoqi Trump kandidaten për ambasadore në Shqipëri?
  • 2019-03-20

Pse e tërhoqi Trump kandidaten për ambasadore në Shqipëri?

Presidenti amerikan Donald Trump e ka tërhequr nominimin e zyrtares së lartë, që pritej të konfirmohej si ambasadore e SHBA-ve në Shqipëri, thotë gazetarja amerikane Sarah Carter, e cila pretendon se njeh edhe arsyen e kësaj lëvizjeje. Carter ka folur për Fox News, ndërsa e ka bërë p

CIA do të mbajë sekret numrin e viktimave civile me dron
  • 2019-03-08

CIA do të mbajë sekret numrin e viktimave civile me dron

Presidenti amerikan, Donald Trump ka shfuqizuar një rregullore, sipas së cilës, shërbimi sekret amerikan CIA duhej të publikonte numrin e viktimave civile nga sulmet me drone. Paraardhësi i tij, Barack Obama me një dekret të posaçëm i kishte kërkuar CIA-s, si institucion i varur prej tij,

Brexit vjen me pasoja, ish-ministri i Merkel: BE-ja sdo shkatërrohet, por
  • 2019-03-02

Brexit vjen me pasoja, ish-ministri i Merkel: BE-ja sdo shkatërrohet, por

Nga Sigmar GABRIEL Akrepat e orës kanë filluar numërimin mbrapsht drejt 29 marsit, dhe daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian. Pavarësisht nëse Brexit do të jetë i butë apo i ashpër, Britania e Madhe është e vendosur të përballojë një periudhë të vështirë ekon

Trump, presidenti i parë pa një qen në Shtëpinë e Bardhë
  • 2019-02-15

Trump, presidenti i parë pa një qen në Shtëpinë e Bardhë

Do të më pëlqente të kisha një qen, por nuk kam kohë: kështu u justifikua Donald Trump para fansave të tij në El Paso për faktin që nuk ka një të tillë: ai është presidenti i parë në 120 vjet që nuk ka një qen. Si mund ta merrja atë për një shëtitje në lëndinë të Shtëpis

Kush nuk e kalon dot Oqeanin, Edi Rama apo Sali Berisha?
  • 2019-02-01

Kush nuk e kalon dot Oqeanin, Edi Rama apo Sali Berisha?

Debatet, tensionet dhe fyerjet në Kuvend mes Edi Ramës dhe Sali Berishës, kanë zbuluar një lajm më vete, pas publikimit të përgjimeve nga Zëri i Amerikës të bisedave të mundshme mes kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako dhe bandës së Avdylajve, në lidhje me blerjen e votave. Pak

FBI ka hetuar Trump për bashkëpunim me Rusinë
  • 2019-01-12

FBI ka hetuar Trump për bashkëpunim me Rusinë

Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me Rusinë. Ligjvënësit ishin shqetësuar në kohën kur Trump, në maj të vitit 2017 kis