Rezultate te kerkimit per termin: +Presidiumi

Meta: total 199 / total_found 199 / time 0.000 / keyword[0] presidiumi / docs[0] 199 / hits[0] 275 /
Akaki Horava, aktori gjeorgjian pas imazhit të Skënderbeut
  • 2018-11-10

Akaki Horava, aktori gjeorgjian pas imazhit të Skënderbeut

Në Muzeun e Teatrit dhe Kinematografisë në Tbilisi gjenden shënime, ditarë, fotografi nga xhirimet e filmit Luftëtari i madh Skënderbeu. Roli i Heroit Kombëtar Shqiptar i dha një njohje ndërkombëtare aktorit gjeorgjian Akaki Horava, i cili rikthehet në vëmendjen e shqiptarëve në Viti

Koreja e Veriut ndryshon orën për tu përshtatur me Korenë e Jugut
  • 2018-05-05

Koreja e Veriut ndryshon orën për tu përshtatur me Korenë e Jugut

Marrëdhëniet mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut duket se janë më mirë së kurrë. Së fundmi lideri i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka vendosur që të ndryshojë edhe orën për tu përshtatur me fqinjin jugor. Peniani nuk do të ketë orën e tij, por e ka ndryshuar atë duke e çuar

No Pic available
  • 2017-07-17

Sekretet e kohës së errët/ Si ukrainasit ndërtuan komunizmin dhe si e zuri Hrushovi vendin e Stalinit

Kur Nikita Khrushchev erdhi në pushtet, ai solli me vete një klan ukrainas. Ky më pas e largoi patronin e vet nga maja e pushtetit e Bashkimit Sovjetik Liderët ekstravagantë në Rusinë sovjetike përfunduan në 1929, kur Lev Trotsky u dërgua me forcë në ekzil dhe Nikolai Bukharin u arrestua

No Pic available
  • 2017-06-02

Dokumenti/ E vërteta e historisë që qëndron pas filmit Duel i heshtur

1947/Marinari i motovedetës së Duelit të heshtur Nga Kastriot Dervishi Për vite me radhë brezat kanë fiksuar në kujtesën e tyre historinë e një arratisje të dështuar në det, dhënë kjo në filmin artistik Duel i heshtur. Pretendimi ishte se më 1 qershor 1947 motovedetën e nisën në

No Pic available
  • 2017-06-01

Intervistë e rrallë e aktorit Roland Trebicka: Nuk merret media me mua, ka politikë

Intervista me aktorin e mirënjohur Roland Trebicka është realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga, më 5 Janar të vitit 1994, për gazetën Aleanca. Është nga ato intervista që të sjell imazhin e Landit të gjallë, si dikur, kur na bënte të qeshnim, si askush tjetër. Roland Trebicka nuk ës

Bashkim Shehu: Si nisi ftohja me Enverin, Mehmeti dyshonte se i vunë përgjues në shtëpi
  • 2017-03-13

Bashkim Shehu: Si nisi ftohja me Enverin, Mehmeti dyshonte se i vunë përgjues në shtëpi

Fejesa ishte prishur, por Mehmet Shehu nuk ishte ende i qetë. Dukej se gjendja e tij varej vetëm nga një telefonatë, nga një rutinë e prishur nga ana e shokëve, nga një buzëqeshje apo shtrëngim dore nga ana e Enver Hoxhës. Djali i Mehmet Shehut, shkrimtari Bashkim Shehu, në librin e tij

Si nisi ftohja me Enverin, Mehmeti dyshonte se i vunë përgjues në shtëpi
  • 2017-03-13

Si nisi ftohja me Enverin, Mehmeti dyshonte se i vunë përgjues në shtëpi

Fejesa ishte prishur, por Mehmet Shehu nuk ishte ende i qetë. Dukej se gjendja e tij varej vetëm nga një telefonatë, nga një rutinë e prishur nga ana e shokëve, nga një buzëqeshje apo shtrëngim dore nga ana e Enver Hoxhës. Djali i Mehmet Shehut, shkrimtari Bashkim Shehu, në librin e