Rezultate te kerkimit per termin: +Presidiumit +Popullor

Meta: total 315 / total_found 315 / time 0.000 / keyword[0] presidiumit / docs[0] 404 / hits[0] 592 / keyword[1] popullor / docs[1] 10190 / hits[1] 13260 /
Fondi personal i Enver Hoxhës, i hapur për studiuesit (Foto)
  • 2019-01-23

Fondi personal i Enver Hoxhës, i hapur për studiuesit (Foto)

Fondi personal i ish diktatorit Enver Hoxha apo fondi personal i Hysni Kopos, tashmë mund të shihet nga studiuesit e historisë. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, njoftoi se, ka përfunduar tërësisht procesi masiv i deklasifikimit të dokumenteve, që kanë qenë sekret deri më sot, për t

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul
  • 2018-02-05

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul

Koreja e Veriut do të dërgojë zyrtarin e saj më të lartë, në një klimë të uljes së tensioneve gjatë Lojërave Olimpike Dimërore. Kim Yong-nam, Kryetari i Kuvendit dhe zyrtarisht kryetari i shtetit në Korenë e Veriut, do të udhëheqë një delegacion prej 22 anëtarësh në Korenë e

LETËR Z. GRAMOZ RUÇI! 
  • 2017-09-17

LETËR Z. GRAMOZ RUÇI! 

Artan Fuga Zoti kryetar! Media ka të drejtë, disa nga diskutimet ishin për të qeshur, kishte edhe të mërzitshëm me vdek, kishte edhe monotonë, ca për të shkuar radhën, por edhe të mirë. Por, nuk dua të bëj analizën e tyre as si qytetar dhe as ndonjë koment nisur nga kërkesat e kom

No Pic available
  • 2017-07-17

Sekretet e kohës së errët/ Si ukrainasit ndërtuan komunizmin dhe si e zuri Hrushovi vendin e Stalinit

Kur Nikita Khrushchev erdhi në pushtet, ai solli me vete një klan ukrainas. Ky më pas e largoi patronin e vet nga maja e pushtetit e Bashkimit Sovjetik Liderët ekstravagantë në Rusinë sovjetike përfunduan në 1929, kur Lev Trotsky u dërgua me forcë në ekzil dhe Nikolai Bukharin u arrestua

No Pic available
  • 2017-04-02

Çfarë ka ndodhur më 2 prill?

1453 – Sulltani osman Mehmed II fillon rrethimin e Kostandinopojës dhe e pushton atë në 29 maj. Marrja e Kostandinopojës (dhe dy territoreve të tjera bizantine të shkëputura shpejt pas kësaj) shënoi fundin e Perandorisë Romake, shtet perandorak që kishte zgjatur për gati 1500 vjet

Bomba në Ambasadën sovjetike në Tiranë: Si u masakruan 22 intelektualë shqiptarë nga regjimi komunist
  • 2017-02-28

Bomba në Ambasadën sovjetike në Tiranë: Si u masakruan 22 intelektualë shqiptarë nga regjimi komunist

Nga Agim Musta Incidenti i ambasadës u shfrytëzua për të shpërthyer një terror në masë ndaj intelektualëve Më 19 shkurt të vitit 1951, në orën 18.00 në pjesën e hyrjes së Ambasadës së Bashkimit Sovjetik në Tiranë, sot Ministria e Arsimit u hodh një lëndë eksplozive. Kush e

Dokumenti/ Si e refuzoi Enver Hoxha faljen e jetës së mikut të tij deputet të dënuar me vdekje
  • 2017-02-02

Dokumenti/ Si e refuzoi Enver Hoxha faljen e jetës së mikut të tij deputet të dënuar me vdekje

Ish-drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, vijon të nxjerrë fakte dhe dokumente nga periudha e komunizmit. Ai ka publikuar sot në Facebook një vendim të Enver Hoxhës, në atë kohë Ministër i Mbrojtjes Kombëtare, i cili më 28 Janar të vitit 1948, ka nënshkru