Rezultate te kerkimit per termin: +Presidiumit

Meta: total 404 / total_found 404 / time 0.000 / keyword[0] presidiumit / docs[0] 404 / hits[0] 592 /
Fondi personal i Enver Hoxhës, i hapur për studiuesit (Foto)
  • 2019-01-23

Fondi personal i Enver Hoxhës, i hapur për studiuesit (Foto)

Fondi personal i ish diktatorit Enver Hoxha apo fondi personal i Hysni Kopos, tashmë mund të shihet nga studiuesit e historisë. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, njoftoi se, ka përfunduar tërësisht procesi masiv i deklasifikimit të dokumenteve, që kanë qenë sekret deri më sot, për t

Lamtumira e Merkelit, nuk do kandidojë më si kryetare e CDU-së
  • 2018-10-29

Lamtumira e Merkelit, nuk do kandidojë më si kryetare e CDU-së

Pas dështimit të CDU-së në zgjedhjet e Hessenit, ku partia konservatore megjithëse doli forca kryesore pësoi humbje të ndjeshme dyshifrore, kancelarja Merkel nuk do të kandidojë më si kryetare e partisë kristiandemokrate, CDU në kongresin e partisë në dhjetor në Hamburg. Këtë e bë

No Pic available
  • 2018-07-11

Vidhin në Gjermani dhe Francë, shkatërrohet grupi i shqiptarëve

105 raste vjedhjesh në Gjermani dhe në Francë janë zbardhur dhe shkojnë në llogari të këtij grupi shqiptarësh. Vlera e dëmit të shkaktuar është rreth gjysmë milionë euro. Gazeta “Badische Zeitung” i kushton një artikull në numrin e sotëm rastit të arrestimit të një

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul
  • 2018-02-05

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul

Koreja e Veriut do të dërgojë zyrtarin e saj më të lartë, në një klimë të uljes së tensioneve gjatë Lojërave Olimpike Dimërore. Kim Yong-nam, Kryetari i Kuvendit dhe zyrtarisht kryetari i shtetit në Korenë e Veriut, do të udhëheqë një delegacion prej 22 anëtarësh në Korenë e

LETËR Z. GRAMOZ RUÇI! 
  • 2017-09-17

LETËR Z. GRAMOZ RUÇI! 

Artan Fuga Zoti kryetar! Media ka të drejtë, disa nga diskutimet ishin për të qeshur, kishte edhe të mërzitshëm me vdek, kishte edhe monotonë, ca për të shkuar radhën, por edhe të mirë. Por, nuk dua të bëj analizën e tyre as si qytetar dhe as ndonjë koment nisur nga kërkesat e kom

No Pic available
  • 2017-07-17

Sekretet e kohës së errët/ Si ukrainasit ndërtuan komunizmin dhe si e zuri Hrushovi vendin e Stalinit

Kur Nikita Khrushchev erdhi në pushtet, ai solli me vete një klan ukrainas. Ky më pas e largoi patronin e vet nga maja e pushtetit e Bashkimit Sovjetik Liderët ekstravagantë në Rusinë sovjetike përfunduan në 1929, kur Lev Trotsky u dërgua me forcë në ekzil dhe Nikolai Bukharin u arrestua

No Pic available
  • 2017-04-02

Çfarë ka ndodhur më 2 prill?

1453 – Sulltani osman Mehmed II fillon rrethimin e Kostandinopojës dhe e pushton atë në 29 maj. Marrja e Kostandinopojës (dhe dy territoreve të tjera bizantine të shkëputura shpejt pas kësaj) shënoi fundin e Perandorisë Romake, shtet perandorak që kishte zgjatur për gati 1500 vjet