Rezultate te kerkimit per termin: +Princ +Vidi

Total: 158
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.324Z

Historianet Vidi nje princ i deshtuar

Duke bërë një retrospektivë, historianët shqiptarë e kanë vlerësuar si një dështak princin hungarez Vidi, i dërguar nga fuqitë evropiane për të menaxhuar situatën në Shqipëri pas shpalljes së pavarësis&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.896Z

Si dështoi Princ Vidi në mbretërimin e Shqipërisë

“The New York Times” tregon rënien e Uilliam Vidit ROMË – Informacione që vijnë nga Durrësi në Shqipëri thonë se kryengritësit e kanë bombarduar sërish qytetin. Dy predha ranë fare afër Pallatit Mbretëror, i cili ruhet akoma nga ushtarë italianë. Uilliam Vidi, anëtar i një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.578Z

Princ Vidi 6 muaj që ende nuk janë rrëfyer

Armand Plaka sjell sot një ekspozitë me imazhe të “Princ Vidit dhe Shqipërisë në shtypin austriak të kohës” në 101-vjetorin e mbërritjes së tij në Shqipëri Në Pallatin e Dimrit në Shën Petërburg, teksa fliste me Kont Totleben, një nga djutantët e Carit, Vilhem Vid,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.869Z

“The New York Times”: “Ja kush është Princ Vidi”

Gazeta amerikane tregon të gjithë historinë e familjes Vidi Baron Uxkull Në ditët tona nuk ndodh shpesh që çdokush të ketë mundësinë të takojë një personazh që është bërë sundues i një vendi, - madje edhe nëse ky është një vend i tillë si Shqipëria; romantik, i egër dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.332Z

Vidi: Një mbret i keqkuptuar

Sot, 100 vjet nga mbërritja e Princ Vidit në Shqipëri. Gjashtë muajt e trazuar të mbretërisë së parë shqiptare Çturli njerëzish dhe kostumesh ishin mbledhur në shesh, për të na pritur ne! Malësorë të gjatë nga Veriu, me koka të gjata, të ngushta dhe flokë të verdhë, to

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.376Z

Historia e dekorimeve nga Princ Vidi, Zogu, Enveri deri te Bamir Topi

/* */ /* */ Para 1 of 2 Tjetri var JAThumbnail = new Class({ initialize: function(wrapper){ this._next = wrapper.getElements('.next'); this._prev = wrapper.getElements('.prev'); this._cou

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.953Z

Ekspozita Takim Botësh, Rama: Princ Vidi u përkushtua ndaj Shqipërisë

Me nismën e kryeministrit Edi Rama dhe historianit Artan Lame, u përurua pasditen e sotme në selinë e Kryeministrisë, ekspozita me karakter historik Takim Botësh. Ekspozita ofron një historik të evoluimit të Shqipërisë që nga ardhja e princ Vidit, 100 vjet më pare. Ndërsa ju drejtua t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama