Rezultate te kerkimit per termin: +Princi

Meta: total 1000 / total_found 3076 / time 0.001 / keyword[0] princi / docs[0] 3076 / hits[0] 5377 /
Rama në Monako, merr dekoratën më të lartë të Principatës
  • 2019-04-10

Rama në Monako, merr dekoratën më të lartë të Principatës

Kryeministri Edi Rama ishte në Principatën e Montekarlos, me ftesë të princit të Monakos Alberti i II për një vizitë zyrtare. Në takimin e zhvilluar, në Pallatin Mbretëror në Monako, ku Rama u prit nga Princi Alberti II dhe kreu i qeverisë së Monakos Serge Telle, u vlerësua bashk

Gjergj Kastrioti Skënderbeu në veprat e historiografit francez
  • 2019-03-27

Gjergj Kastrioti Skënderbeu në veprat e historiografit francez

Në veprën me titull Abrégé de l’histoire des Turcs, contenant tout ce qui s’est passé de plus remarquable sous le règne de vingt-trois empereurs,… par le sieur Du Verdier,…Tome 1, të historiografit francez, Gilbert Saulnier Du Verdier, botuar në Paris në 1665, gjende

No Pic available
  • 2019-03-26

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund të kenë mbërritur në Itali që në sh

Masakra në Zelandë/ Emra serbë të shkruar në armën e vrasësit (FOTO)
  • 2019-03-15

Masakra në Zelandë/ Emra serbë të shkruar në armën e vrasësit (FOTO)

Detajet e reja janë zbuluar për masakrën me 49 viktima në dy xhami të Zelandës së Re. Autori i masakrës, 28-vjeçari Brenton Tarrant kishte shkruar në arsenalin e armëve të tij, emrat e dhjetëra princërve serbë dhe shkaktarëve të disa gjenocideve në botë. Në armën e tij kishte sh

Brenda martesës së dytë të Michael Jackson dhe si i rrëmbeu fëmijët e tij
  • 2019-03-13

Brenda martesës së dytë të Michael Jackson dhe si i rrëmbeu fëmijët e tij

Michael Jackson dhe Lisa Marie Presley, e cilësuar si martesa  më e shkurtër në botën e showbiz-it, ishte shume intriguese. Gjatë udhëtimit të tyre të dytë u vunë re edhe problemet që çifti pati. Mbreti i Popit së pari lidhi miqësi me infermieren bionde Debbie Rowe, të cilën e njoh

Vrasja e Khashogit, asgjë e re nga Shtëpia e Bardhë
  • 2019-03-05

Vrasja e Khashogit, asgjë e re nga Shtëpia e Bardhë

Senatorët amerikanë e kritikuan administratën e presidentit Donald Trump për mospublikimin e informacioneve të reja rreth vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Ligjvënësit ndoqën një seancë me dyer të mbyllura për të dëgjuar se çfarë po bën Shtëpia e Bardhë në lidhje me

Princi vrasës i Arabisë Saudite merr dhuratë karabinën e artë (FOTO)
  • 2019-02-21

Princi vrasës i Arabisë Saudite merr dhuratë karabinën e artë (FOTO)

Duke përjashtuar artin e zakonshëm dhe purot, senatorët pakistanezë kanë bërë dhuratën më të shtrenjtë në një vizitë dinjitoze të princit të kurorës së Arabisë Saudite Mohammad bin Salman. Dhe ajo është një armë Heckler & Koch MP5 me rrip të embeluar, që tashmë do ta mb