Rezultate te kerkimit per termin: +Privilegjet

Meta: total 1000 / total_found 1171 / time 0.000 / keyword[0] privilegjet / docs[0] 1171 / hits[0] 1355 /
Qeveria e Princ Vidit dhe Protokolli i Korfuzit
  • 2019-03-15

Qeveria e Princ Vidit dhe Protokolli i Korfuzit

Sipas vendimeve të Konferencës së Ambasadorëve në Londër, në 29 korrik të vitit 1913 Fuqitë e Mëdha, caktuan si Princ të Shqipërisë gjermanin, Vihlelm Vidin. Në këto rrethana, qeveria e Ismail Qemalit dha dorëheqjen në datën 22 janar 1914, ndërkohë që po kështu veproi në marr

ALEANCË PSEUDOREVOLUCIONARE MES SHARLATANËSH
  • 2019-02-11

ALEANCË PSEUDOREVOLUCIONARE MES SHARLATANËSH

Nga: Bajram PEÇI Në një shoqëri me jetë të zbehtë qytetesh e fshatrash të zbrazur dhe ku jetesa në bashkësi shpërfaqet me grindje, mërzi, pengesa dhe hendeqe, edhe partitë politike nuk mund të jenë ndryshe. Ato bëhen epiqendra nga vilet jeta dhe kënaqësitë. Rreth tyre mblidhen nje

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi

KLP i kërkon qeverisë një pallat dhe super rroga për FBI-në shqiptare
  • 2019-02-09

KLP i kërkon qeverisë një pallat dhe super rroga për FBI-në shqiptare

Prokuroria Speciale Antikorrupsion (SPAK), organi që për nga funksioni dhe hetimet që do të kryejë i përngjan FBI-së amerikane, pritet të krijohet brenda muajit qershor 2019. SPAK do të kalojë në sitë të gjithë pasurinë dhe aktivitetin e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë, për t

SHQIPËRISË I DUHEN SHTETARË DHE NJERËZ MË TË MIRË
  • 2019-01-26

SHQIPËRISË I DUHEN SHTETARË DHE NJERËZ MË TË MIRË

Nga Bledar KURTI Grupet e njerëzve që nuk kanë shpenzime janë më besnike, ato të lëndojnë më pak, dhe të lënduarit, duke qenë se janë të varfër dhe të shpërndarë, nuk mund të të bëjnë keq. Prandaj, dëmi që i duhet bërë një njeriu duhet të jetë i atillë që të mos sjell

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë
  • 2019-01-23

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë

Bajram Peçi Lufta e madhe kombëtare, që u bë në shekuj nga atdhetarët shqiptarë, kulmimin e të cilës e pati në kryengritjet e viteve 1911 dhe 1912, u kurorëzua me shpalljen e pavarësisë në Vlorë, në 28 nëntor 1912. Njëri prej tyre, mbase më i madhi i kohës së tij, ishte Ismail Q

Dy vite në arrati, ja si është transformuar Eskobari i Ballkanit (FOTO)
  • 2019-01-16

Dy vite në arrati, ja si është transformuar Eskobari i Ballkanit (FOTO)

Prej rreth 3 vitesh, Klement Balili i shpëtoi 13 aksioneve të Policisë së Shtetit për ta çuar pas hekurave dhe me të drejtë u pagëzua me nofkën Magjistari nga ish-ambasadori i SHBA, Donald Lu. Pronari i resortit luksoz Santa Quaranta në Sarandë dhe ish-drejtori i Transporteve në qytetin