Rezultate te kerkimit per termin: +Prizreni

Meta: total 1000 / total_found 1762 / time 0.001 / keyword[0] prizreni / docs[0] 1762 / hits[0] 2432 /
No Pic available
  • 2017-06-24

Revista Who: Merr fund martesa e Jonida Maliqit

Revista “Who” shkruan se këngëtarja Jonida Maliqi dhe bashkëshorti i saj Genti Prizreni po ndahen. Çështja është në gjykatën e Tiranës dhe dosja po gjykohet nga gjyqtari Kastriot Gramshi. Divorci mes tyre ka kohë që përflitet dhe prej disa muajsh çifti nuk jeton së bashku,

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham
  • 2017-06-17

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham

Sot ky jelek ruhet në Bankfield Museum në Halifax Edit Durham nuk do ta harronte asnjëherë kostumin qendisur me ar nga gratë shqiptare. Shpesh ajo e vishte sipër një fustani të lehtë, për të kujtuar kohët shqiptare. Edith Durham (1863-1944) ishte 37 vjeç, kur ndërmori udhëtimin e saj

No Pic available
  • 2017-06-15

Humbësit dhe fituesit e zgjedhjeve në Kosovë

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë, kanë shënuar rritje dhe rënie të subjekteve politike. Skena politike në Kosovë, sipas analistëve, nuk është më njësoj. Partitë e mëdha që kanë qeverisur vitet e fundit në Kosovë në të dyja nivelet e pushtetit, jan

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

No Pic available
  • 2017-06-10

Festohet 139-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Komuna e Prizrenit ka organizuar një konferencë shkencore në 139-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, për të përkujtuar këtë ngjarje kulmore të përfaqësimit të interesave shqiptare në momentin kur vendi ndodhej i kërcënuar nga aneksimi dhe copëtimi. Kreu i komunës së Prizren

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran
  • 2017-05-26

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 4 gushtit 1912, bisedën e zhvilluar në kryeqytetin e Kosovës mes Hasan Prishtinës dhe korrespondentit gjerman të “Vossiche Zeitung”, në lidhje me situatën e Shqipërisë, e cila gjendej as

No Pic available
  • 2017-05-03

Kinemaja lëvizëse nga Prizreni në Tiranë

Në ditët e Bienales së 18-të të Mesdheut Eroll Bilibani kurator i filmit do të shfaqë me kinemanë e tij lëvizëse dokumentarë të zgjedhur ndërkombëtarë në qiell të hapur pranë Piramidës, Muzeut Kombëtar dhe Teatrit Eksperimental. Bilibani prezanton dhe filmat e kineastëve të rin