Rezultate te kerkimit per termin: +Prof +Dr +Ismail

Meta: total 489 / total_found 489 / time 0.001 / keyword[0] prof / docs[0] 8247 / hits[0] 15868 / keyword[1] ismail / docs[1] 11635 / hits[1] 22473 /
Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit
  • 2019-01-23

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite, ditën e hënë, datë 28 Janar 2019, ora 11.00. Tryeza Shkencore do të fokusohet në

Letra e para 100 vjetëve e 9 studentëve shqiptarë për presidentin amerikan Wilson
  • 2018-12-31

Letra e para 100 vjetëve e 9 studentëve shqiptarë për presidentin amerikan Wilson

Jovan BASHO* Shkak për këtë shkrim u bë një emision në televizionin Channel 1 i gazetarit Roland Qafoku me të ftuar Zotin Apollon Baçe, mbrëmjen e datës 24.12.2018 dhe artikulli i botuar të nesërmen në gazetën TEMA. Për hir të së vërtetës, ia ndjej vetes për detyrë të theksoj,

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017
  • 2018-12-10

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017

Shkrimtari shqiptar, Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më të rëndësishëm e novatorë të letërsisë shqipe pas viteve 90, do të përfaqësojë këtë vit letërsinë shqipe në një nga ngjarjet më të rëndësishm

No Pic available
  • 2017-09-19

Pseudodebati për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Nga Moikom ZEQO Për hir të së vërtetës, fillimisht dua të saktësoj termat: Nuk mund të flitet me terma relativë. Po e filloj me atë që quhet gjoja debat mbi Gjergj Kastriotin. Debati parakupton një ballafaqim shkencor të argumenteve. Është një formë e zhvillimit progresiv të mend

Familjet durrsake hapin dyert për ekspeditat arkeologjike
  • 2017-08-07

Familjet durrsake hapin dyert për ekspeditat arkeologjike

Gëzim Kabashi / BIRN  Luljeta Dakoli, me profesion mësuese, është pensioniste prej vitesh dhe banon shumë pranë qendrës së Durrësit. Në oborrin e shtëpisë së saj private një grup arkeologësh sapo kanë zbuluar elementët e një pishine, që i përket shek. 5 të erës sonë. Mund t

Shkrimtari që nuk i dihet varri
  • 2017-07-13

Shkrimtari që nuk i dihet varri

Një vepër e re nga At Anton Harapi At Anton Harapi nuk është një emër i njohur vetëm në historinë e Kishës shqiptare, por dhe një personazh I rëndësishëm i letrave dhe mendimit shqip. Botimet Françeskane sapo kanë nxjerrë nga shtypi veprën Naltimi i ndërgjegjes kombtare, një për

No Pic available
  • 2017-07-09

Rama publikon shkrimin e La Repubblica: Ja çfarë shkruhet për shqiptarët

Kryeministri Rama ka postuar sot në Facebook një shkrim të La Repubblica për Shqipërinë. Shkrimi, në formë reportazhi, ka si qëllim të promovojë turizmin kulturor në Shqipëri. Rama, në postimin e tij shkruan se artikulli është tërheqës dhe i bërë nga një prej gazetave më të r