Rezultate te kerkimit per termin: +Profesori

Meta: total 1000 / total_found 4715 / time 0.002 / keyword[0] profesori / docs[0] 4715 / hits[0] 6348 /
No Pic available
  • 2017-06-26

Kandidatët fitues të LSI dhe PDIU në 12 qarqe

Lëvizja Socialiste për Integrim ka marrë 19 mandate deputetësh në Parlamentin e ri. Nëse nuk do të ketë ndryshime votash tek kutitë e fundit, lista më poshtë janë deputetët e rinj nga kjo forcë politike në Parlamentin e Shqipërisë. Ish-ministri i Transporteve Sokol Dervishaj nuk e k

Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin
  • 2017-06-23

Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin

Njerëzimit do ti duhet të drejtohet për te yjet, në 200 ose 500 vitet e ardhshme nëse duan të mbijetojnë, thotë Stefan Hawking. Fizikanti përsëriti paralajmërimin e tij se raca njerëzore do të përfundojë keq nëse nuk arrin të gjejë një shtëpi të re që nuk është Toka. Duke fol

Familja apo miqtë, kush është më i rëndësishëm
  • 2017-06-09

Familja apo miqtë, kush është më i rëndësishëm

Lidhjet e forta familjare dhe të miqësisë janë parë gjithmonë si burim lumturie, por sipas një studimi të ri, miqtë mund të jenë më të rëndësishëm edhe se vetë familja. Studiues të Universitetit Shtetëror të Michiganit kanë zbuluar se, sa më shumë rritet njeriu, aq më e rënd

No Pic available
  • 2017-06-08

Analisti amerikan: Shpejtoni me liberalizimin se dera mund të mbyllet!

Analisti amerikan, Daniel Serwer, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën Zëri ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e më e vështirë për ta bindur publikun evropian të vazhdojë me gjëra të tilla si liberalizimi i vizave. Ai thotë se nëse do të ishte kosovar do të dëshironte që p

No Pic available
  • 2017-06-04

Teoria e re e inteligjencës, pas studiuar mund të fitohet një aftësi

Është kryer për herë të parë një hulumtim në neuroshkencës dhe fushën e psikologjisë për të kuptuar mbi gjurmët e memories në tru dhe mënyrën se si demostrohen aftësisë edhe pa studiuar. Për herë të parë është kryer një studim në fushën e psikologjisë për të shpjeguar

No Pic available
  • 2017-06-01

Përse e vlerësojmë kaq shumë arin dhe pse nuk po përdoret më si monedhë?

Nga Justin Rowlatt, BBC Përse e vlerësojmë kaq shumë arin? Nuk jam i pari që e bëj këtë pyetje, por më pëlqen të mendoj se po e shtroj në një nga vendet më imponuese të mundshme, në ekspozitën e jashtëzakonshme të artefakteve të arit pre-kolumbian në Muzeun Britanik. Takohem me

No Pic available
  • 2017-05-31

Evolucioni, një teori sa e vjetër, utopike dhe e diskredituar!

Nga Miron Çako* Teoria e Evolucionit që si fjalë vjen nga latinishtja evolutio u shfaq në botë shek. XIX dhe mban si pioner dhe themelues të saj britanikun Çarls Darvin (1809-1882). Ai mbasi dështoi të studionte për mjekësi në Universitetin e Edinburgut, mbaroi në Kembrixh studimet për