Rezultate te kerkimit per termin: +Progres +Raportit

Meta: total 1000 / total_found 2379 / time 0.002 / keyword[0] progres / docs[0] 14585 / hits[0] 21202 / keyword[1] raportit / docs[1] 19401 / hits[1] 25446 /
No Pic available
  • 2019-04-01

Integrimi/ BE ka mbyllur derën për 5 vitet e ardhshme, Barley: Shqipëria duhet të

Dy partitë e mëdha gjermane kanë  bërë të njohur programet e tyre zgjedhore. Sa i përket Ballkanit Perëndimor që të dyja partitë janë të mendimit se ai e ka vendin në BE, kur ti ketë plotësuar kushtet e duhura. Por ato kanë qëndrime të ndryshme, sa i përket shpejtësisë së int

Raporti i DASH/ Salianji: Shqipëria, vend i krimit dhe drogës
  • 2019-03-30

Raporti i DASH/ Salianji: Shqipëria, vend i krimit dhe drogës

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji hodhi poshtë leximin që ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj i bëri sot raportit të DASH. Sipas Salianjit, propaganda e Edi Ramës nëpërmjet relativizimit të së keqes nuk mund të fshehë dot të vërtetën e thënë për herë të parë në rapor

Negociatat në udhëkryq, BE shtyn për në vjeshtë vendimin për Shqipërinë?
  • 2019-03-04

Negociatat në udhëkryq, BE shtyn për në vjeshtë vendimin për Shqipërinë?

Më 20 dhe 21 qershor është përcaktuar që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të njihen me vendimin e vendeve anëtare të BE-së për hapjen ose jo të negociatave të anëtarësimit. Por duket se ka një pasiguri që shoqëron këto data të rëndësishme për fatin e të dy vendeve, pasi në B

Raporti i PE, Bushati: Progres i Shqipërisë, negociatat në qershor
  • 2018-10-10

Raporti i PE, Bushati: Progres i Shqipërisë, negociatat në qershor

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka cilësuar një lajm të mirë miratimin e raportit për Shqipërinë nga PE. Në një postim në twitter, Bushati shkruan: Shqipëria konfirmon progresin e qëndrueshëm në reformat lidhur me BE dhe miraton rrugën e përcaktuar nga Këshilli për të hapur n

BB miraton Eurobondin 500 milionë euro: Hap mjaft i mirë
  • 2018-10-04

BB miraton Eurobondin 500 milionë euro: Hap mjaft i mirë

Banka Botërore vlerësoi sot reformat që ka ndërmarrë qeveria shqiptare për rritjen ekonomike dhe e cilësoi një hap mjaft të mirë marrjen e borxhit eurobond prej 500 milionë eurosh me një interes prej 3.55 përqind në tregjet ndërkombëtare të kapitalit. Gjatë prezantimit sot në Tira

4 pikat e progresit të Shqipërisë, Vlahutin: Vijoni me reformat
  • 2018-04-25

4 pikat e progresit të Shqipërisë, Vlahutin: Vijoni me reformat

Në mbledhjen e sotme të Komisionit të Integrimit, ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin ka dorëzuar raportin e BE-së për Shqipërinë. Vlahutin theksoi se vendi ka bërë progres, por ka ende shumë punë për të bërë. Sipas saj, reformat e ndërmarra duhet të thellohen dhe t

Negociatat, Bushati: Duhet të bindim Gjermaninë e Francën
  • 2018-04-24

Negociatat, Bushati: Duhet të bindim Gjermaninë e Francën

Ministri i i Jashtëm Ditmir Bushati ka theksuar se Gjermania dhe Franca janë dy vendet anëtare të BE që duhen bindur për një votë pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Bushati tha se është në komunikim të vazhdueshëm me përfaqësuesit e këtyre shteteve, t