Rezultate te kerkimit per termin: +Projekton

Meta: total 602 / total_found 602 / time 0.000 / keyword[0] projekton / docs[0] 602 / hits[0] 645 /
Shqipëria ka ngjitur disa shkallë në industrinë e turizmit
  • 2017-06-16

Shqipëria ka ngjitur disa shkallë në industrinë e turizmit

Turizmi kontribuon me 1 miliard euro në GDP-në e Shqipërisë. Sipas Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit, sektori i turizmit dhe udhëtimit në Shqipëri kontribuoi drejtpërdrejt në ekonominë e vendit në 2016, duke përbërë 127.7 miliardë lekë, ekuivalente me 8.4% të PBB-së s

Pra, Oliver Stone e paska zbërthyer misterin e maços Putin?
  • 2017-06-11

Pra, Oliver Stone e paska zbërthyer misterin e maços Putin?

Me fotografitë e pashembullta të maços me gjoksin lakuriq në kalë dhe si gjuetar tigrash, dokumentari Putin Interviews vazhdon ta fabrikojë carin modern, shkruan Mary Dejevsky në The Guardian Pse sillet kështu? Pse Vladimir Putini fotografohet me gjoksin lakuriq mbi kalë, del në gjueti të

No Pic available
  • 2017-06-09

Punësimi kalë beteje i programeve elektorale të partive për shkak të papunësisë

Premtimet e partive politike për punësimin e shqiptarëve ishte tema e diskutimit në emisionin Ekopolitikë të gazetares Aurora Sulçe. Paneli i të ftuarve me ekspertë të ekonomisë dhe përfaqësues të subjekteve politike ndanë qëndrime të ndryshme sa i takon kësaj çështje. Por të gj

KE, çfarë do ndodhë me ekonominë shqiptare kur të mbarojnë dy projektet e mëdha
  • 2017-06-06

KE, çfarë do ndodhë me ekonominë shqiptare kur të mbarojnë dy projektet e mëdha

Komisioni Europian ka publikuar sot raportin e zgjeruar të programit të reformave për Shqipërinë, Maqedoninë,  Malin e Zi, Serbinë, Turqinë, Bosnjë Hercegovinën dhe Kosovën për periudhën 2017-2019. Raporti vlerëson ecurinë e Shqipërisë dhe pritshmëritë mbeten pozitive për periu

Femra, gjarpri me cigare
  • 2017-06-02

Femra, gjarpri me cigare

Ballsor Hoxha Ka një tregim popullor dhe krejtësisht surreal i shoqërisë sonë, që thotë se shumë burra e kanë takuar bollën, e cila për tua lëshuar rrugën, u ka kërkuar cigare. Është tregim shumë i vjetër. Por dhe nuk ka asnjë në botë që mund të më bindë se ka një shpjegim

Kur Vasiliqia tradhtonte me mendje
  • 2017-04-18

Kur Vasiliqia tradhtonte me mendje

Përkthyesi i Kadaresë në gjuhën rumune, Marius Dobresku, tregon muajt me romanin Kamarja e turpit  Në veprën e Kadaresë është një tjetër çift i martuar me diferencë të madhe moshe. Ai është Ali Pashë Tepelena dhe Vasiliqia te  romani Kamarja e turpit. Sipas romanit, Vasiliqia qe

No Pic available
  • 2017-04-13

Rama me të rinjtë: Së shpejti linjë ajrore me Evropën Juglindore

Së shpejti Shqipëria do të ketë një linjë ajrore që do të mbulojë, Shkupin, Prishtinën, Podgoricën dhe gjithë Europën Juglindore. Lajmi është dhënë nga kreu i qeverisë gjatë një aktiviteti me të rinjtë e Shqipërisë dhe Kosovës, ku u prezantuan projekte inovative të lidhura