Rezultate te kerkimit per termin: +Prokofiev

Meta: total 59 / total_found 59 / time 0.000 / keyword[0] prokofiev / docs[0] 59 / hits[0] 97 /
Tirana pret nesër magjinë e muzikës klasike ruse
  • 2018-06-25

Tirana pret nesër magjinë e muzikës klasike ruse

Pas Rita Orës dhe Ermal Metës, Tirana do të presë nesër edhe një tjetër spektakël muzikor. Por kësaj here për një publik më të zgjedhur, pasi bëhet fjalë për muzikë klasike nga një pianisti me famë botërore, Lovro Pogorelich. Duke nisur nga ora 20:30 ai dhe orkestra e zgjedhur q

Pianisti Zamir Kabo sot koncert në Tiranë,  sjell për artdashësit veprat e Edvard Greig
  • 2016-02-26

Pianisti Zamir Kabo sot koncert në Tiranë, sjell për artdashësit veprat e Edvard Greig

Pianisti i talentuar shqiptar Zamir Kabo, i cili e ushtron profesionin e tij jashtë vendit ku edhe ka përfunduar studimet, do të jap sot në mbrëmje një koncert shoqëruar nga orkestra simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar. Koncerti do të mbahet sot në orën 19:00  në Teatrin e Universitet

Pianisti Zamir Kabo koncert në Tiranë, sjell Norvegjinë me veprat e Grieg
  • 2016-02-25

Pianisti Zamir Kabo koncert në Tiranë, sjell Norvegjinë me veprat e Grieg

Krijimtaria e kompozitorit norvegjez, Edvard Grieg, sjell në Tiranë pianistin e talentuar shqiptar Zamir Kabo. Edhe pse po ndërton karrierën e tij jashtë vendit, ku ka kryer edhe studimet, Kabo shkëputet për një moment për të dalë para publikut shqiptar me një koncert në piano shoqëru

CNN transmeton pamje të tmerrshme nga Aeroporti i Donjeckut (Video)
  • 2015-02-10

CNN transmeton pamje të tmerrshme nga Aeroporti i Donjeckut (Video)

Terminali që dikur ishte tejet modern dhe shkëlqyes është kthyer në një metal të shkatërruar prej betoni. Veturat e djegura dhe dekompozuara shihen në parking të aeroportit të Donjeckut, nën kontrollin e separatistëve pro rusë, q

No Pic available
  • 2014-11-04

Pse nuk interpretohen veprat e kompozitorëve tanë(!)

Në shkrimet e mia botuar në gazetën tonë të dikurshme të përditshme "Rilindja", pastaj edhe në revistat e fletushkat e ndryshme "Fjala", "Zëri" e tashti edhe ne kohën më të re "Koha ditore" dhe të tjera, shumë herë kam thënë se në festivalet tona, që mbahen në Kosovë, pak o

No Pic available
  • 2014-10-05

Rikthimi paganinian i AlbanPengilit pas 32 vitesh në TOB

TIRANE- “Të prezantosh 24 Capriccio e Niccolo Paganinin për violinë solo, është një nder , sepse është fat i madh të marrësh pjesë në jetën e notave magjike të violinistit të madh Italian”,  i tha ATSH-së, violinisti Alban Pengili, i cili ndodhet  aktualisht në Tiranë

No Pic available
  • 2014-10-04

Rikthimi Pagannian i AlbanPengilit pas 32 vitesh në TOB

TIRANE- “Të prezantosh 24 Capriccio e Niccolo Paganinin për violinë solo, është një nder , sepse është fat i madh të marrësh pjesë në jetën e notave magjike të violinistit të madh Italian”,  i tha ATSH-së