Rezultate te kerkimit per termin: +Prokuroret

Meta: total 1000 / total_found 2207 / time 0.001 / keyword[0] prokuroret / docs[0] 2207 / hits[0] 3045 /
SPAK shkund politikën, 2 vjet në Tiranë prokurorja që dogji ish-kryeministrin
  • 2019-02-04

SPAK shkund politikën, 2 vjet në Tiranë prokurorja që dogji ish-kryeministrin

Tamar Laptosh, prokurorja që hetoi dhe dërgoi në bankën e të akuzuarve ish-kryeministrin kroat Ivo Sanader dhe ish-zv/kryeministrin do të qëndrojë dy vjet në Shqipëri. Ajo do të japë eksperiencën e saj se si hetohet korrupsioni dhe si hetohen zyrtarët më të lartë. Gjatë një takimi

Konstituimi i KLP, Arta Marku: Gur themeli për sistemin e drejtësisë së re
  • 2018-12-11

Konstituimi i KLP, Arta Marku: Gur themeli për sistemin e drejtësisë së re

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, një nga organet e reja sipas reformës në drejtësi është ngritur sot pasi në një mbledhje maratonë janë zgjedhur 11 anëtarët. Themelimin e këtij institucioni e ka përshëndetur edhe kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, duke e quajtur gur themel

Arta Marku sipas zakonit, thyen pavarësinë e ndërhyn në dosjet e vartësve
  • 2018-12-06

Arta Marku sipas zakonit, thyen pavarësinë e ndërhyn në dosjet e vartësve

Arta Marku prej 19 dhjetorit mban detyrën e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme, por që pavarësisht risive të Reformës në Drejtësi, numri 1 i akuzës vazhdon të ushtroje funksionet sipas modelit të vjetër. Atë të kryeprokurorit të gjithëpushtetshëm që ndryshimet Kushtetuese

Prokuroria, thirrje për kandidatë për KLP-në: Keni 15 ditë kohë
  • 2018-09-26

Prokuroria, thirrje për kandidatë për KLP-në: Keni 15 ditë kohë

Prokuroria e Përgjithshme iu ka bërë thirrje kandidatëve për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Thirrja i është drejtuar prokurorive pranë gjykatave të Apelit, ndërsa theksohet se të interesuarit kanë 15 ditë kohë për paraqitjen e interesit. Në Këshillin e Lartë të Prokurorisë

Kush është Ermali? Prokuroria kërkon policin e audiopërgjimit
  • 2018-05-22

Kush është Ermali? Prokuroria kërkon policin e audiopërgjimit

Nën dilemën për të ballafaquar gazetarin Jetmir Olldashi dhe dëshmitarit X, Albert Veliu, Prokuroria e Krimeve të Rënda po kryen verifikime të tjera në qytetin e Vlorës. Një burim i sigurt tha për Top Channel se akuza i ka kërkuar policisë të dhëna mbi organikën e policisë së Vlor

No Pic available
  • 2018-01-06

EURALIUS, manual për drejtësinë: Edhe nëse kalojnë vetting-un, gjyqtarët e prokurorët nuk shpëtojnë

Misioni i Bashkimit Europian për drejtësinë, EURALIUS, ka shpërndarë një manual ku i rekomandon politikës miratimin e ndryshimeve ligjore që do të bënin efektiv Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Rekomandime ka edhe për hetimin disiplinor të gjyqtarë

EURALIUS, manual për drejtësinë
  • 2018-01-05

EURALIUS, manual për drejtësinë

Misioni i Bashkimit Europian për drejtësinë, EURALIUS, ka shpërndarë një manual ku i rekomandon politikës miratimin e ndryshimeve ligjore që do të bënin efektiv Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Rekomandime ka edhe për hetimin disiplinor të gjyqtarë