Rezultate te kerkimit per termin: +Prous

Meta: total 2 / total_found 2 / time 0.000 / keyword[0] prous / docs[0] 2 / hits[0] 2 /
Prusti, autori modern i paklasifikueshëm
  • 2016-04-01

Prusti, autori modern i paklasifikueshëm

Ditën e mërkurë u promovua në Bibliotekën Kombëtare romani "Robinja" i Marcel Prous, një përkthim nga Edit Dibra, botim i shtëpisë botuese "Fan Noli". Saverina Pasho, Edmond Tupja dhe Edit Dibra Në këtë ngjarje për letërsinë, përkthyesja dhe pedagogia Saverina Pasho do të fliste p

Romani rozë dhe erotika
  • 2016-01-04

Romani rozë dhe erotika

Nga Ilir Muharremi Albert Kamy romanin e zi e identifikon me romanin rozë me kotësinë formale. Romani duhet t'i jep përparësi realitetit, kurse ky i zi dhe rozë redukton individin në vetvete duke prodhuar një botë enigmatike të pakuptueshme e që mohohet nga realja. Cili do të besont