Rezultate te kerkimit per termin: +Provimeve +Prof

Meta: total 52 / total_found 52 / time 0.000 / keyword[0] provimeve / docs[0] 3573 / hits[0] 7862 / keyword[1] prof / docs[1] 8107 / hits[1] 15644 /
Gjakovarja që mbanë epitetin e studentes më të mirë në IBU-në e Shkupit
  • 2016-06-22

Gjakovarja që mbanë epitetin e studentes më të mirë në IBU-në e Shkupit

Studentja nga Gjakova, Natyra Xharavina, mbanë epitetin e studentes më të mirë në Universitetin Ndërkombëtar të Ballkanit (International Balkan University - IBU) me seli në Shkup të Maqedonisë. Ajo është shpallur studentja më e mirë e gjeneratës 2013-2016 në këtë universitet, ku

No Pic available
  • 2016-03-25

Enverizmi historik në analizën e Vedat Kokonës

Vedati ka pas studiuar në Francë, sikundër edhe Enveri. Vedati ishte pesë vjet më i vogël se diktatori i ardhshëm, që u çua për studime me bursë shteti në Monpelié, paçka se nuk dha provime dhe u kthye në atdhe si dështak studimesh [Në ditarin e Dushan Mugoshës, E, Hoxha paraqit

Gjoka: Historia ende e emërton vrasjen e Budit si aksident
  • 2015-12-25

Gjoka: Historia ende e emërton vrasjen e Budit si aksident

Intervistë me studiuesin dhe drejtuesin e revistës së re "Pasqyra e t'rrëfyemit", Behar Hoxha flet për sfidat e daljes në treg të një botimi letrar, për një nga autorët e vjetër të shqipes, Pjetër Budin, poeti pa varr, vrarë në mënyrë të mistershme, vlerësuar si heroi që dha je

UP-ja ashpërson kriteret për studentët
  • 2014-11-26

UP-ja ashpërson kriteret për studentët

Prej tash e tutje, studentët e Universitetit të Prishtinës mund të regjistrojnë vitin e dytë të studimeve vetëm nëse iu ka mbetur edhe një provim e pa kryer. E vitin e tretë mund ta regjistrojnë nëse iu kanë mbetur vetëm edhe

Metropolitan Tirana  cel vitin e ri akademik
  • 2014-10-22

Metropolitan Tirana cel vitin e ri akademik

e Marte 21 Tetor 20141327 pm Dekani i Ekonomikut Salaj Pse zgjodha Metropolitan pas La Sapienzabr brDekani i Fakultetit Ekonomik te SHLUP br    Universiteti Metropolitan Tirana flet per pervojen e tij ne Universitetin me te njohur italian La Sapienza ku edhe eshte dokto

Lamtumire princ i gjuhes shqipe
  • 2014-09-04

Lamtumire princ i gjuhes shqipe

e Enjte 4 Shtator 20141204 pm NDRIIM KULLAbrbr  Me date 30 gusht u nda nga kjo jete albanologu me i madh i mbetur gjalle i diteve tona patriarku i shkencave filologjike ne Shqiperi prof Shaban Demiraj Si nje njeri i lidhur prej tri dekadash me filologjine shqipe si nje botue

No Pic available
  • 2014-06-14

Teksti unik i Historisë, politika dhe reflektimi

Çështja e teksteve të shkollës ka qenë mjaft e debatuar për gati 20 vjet në Shqipëri. Menjëherë pas demokracisë, shkolla jonë kishte nevojë për hartimin e teksteve të reja, veçanërisht në fushën e shke