Rezultate te kerkimit per termin: +Punimet +Kirurgjikale

Meta: total 60 / total_found 60 / time 0.001 / keyword[0] punimet / docs[0] 25287 / hits[0] 36440 / keyword[1] kirurgjikale / docs[1] 4517 / hits[1] 5837 /
Beqaj: Në QSUT, pajisje e re moderne që shmang kirurgjinë e hapur
  • 2017-02-15

Beqaj: Në QSUT, pajisje e re moderne që shmang kirurgjinë e hapur

Një tjetër pajisje moderne e teknologjisë së fundit i shtohet Qendrës Spitalore Universitare, Nënë Tereza në Tiranë, e cila rrit ndjeshëm cilësinë e shërbimit të ofruar ndaj pacientëve. Bëhet fjalë për pajisjen e njohur me emërtimin ERCP (Endoscopic Retrograde Cholangio-Pancreatog

Beqaj: 660 mln lekë për modernizimin e Spitalit të Traumës
  • 2016-12-11

Beqaj: 660 mln lekë për modernizimin e Spitalit të Traumës

Salla të reja kirurgjikale, aparatura të ekografisë dhe pajisje të tjera mjekësore do ti shtohen logjistikës aktuale të Spitalit Universitar të Traumës falë investimit me vlerë 660 milionë lekë që parashikon fuqizimin dhe modernizimin e mëtejshëm të këtij institucioni. Punimet e ni

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën
  • 2016-11-30

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën

Nga Edmond Ismailati Historia e re e zhvillimit kulturor, sportivë e shoqëror të Tepelenës e Memaliaj është e lidhur ngushtë dhe mban vulën edhe të Karafil Asllan Çaushit, biri i këtij vend. Karafil A.Çaushi u lind më 27 Qershor të vitit 1926 në fshatin Levan të rrethit Tepelenë. Ai

LISTA/ Ja cilat janë 200 kompanitë më të mëdha në Shqipëri
  • 2016-10-15

LISTA/ Ja cilat janë 200 kompanitë më të mëdha në Shqipëri

Pasqyra e pjesës më të madhe të 200 kompanive me qarkullim më të lartë të të ardhurave në vitin 2015, reflekton panoramën e të gjithë ekonomisë shqiptare, që nuk po ndryshon prej vitesh: një ekonomi e orientuar nga konsumi, që nuk prodhon pothuajse asgjë, pa një vizion të qartë

Sherefedin Shehu, eksperti i ekonomisë që i duhet Dibrës dhe 6 avantazhet ndaj kundërshtarit
  • 2016-08-29

Sherefedin Shehu, eksperti i ekonomisë që i duhet Dibrës dhe 6 avantazhet ndaj kundërshtarit

Më 11 shtator ose, më saktë, pas 13 ditësh dibranët (banorë të qytetit të Peshkopisë dhe 15 ish-komunave të quajtura tashmë njësi administrative), do të jenë para kutive të votimit në zgjedhjet e parakohshme lokale për të votuar drejtuesin e tyre të ri, që do t'u gjendet pran

Bizneset, dyshuese për rritjen ekonomike
  • 2016-01-19

Bizneset, dyshuese për rritjen ekonomike

Çdo dështim i mundshëm i ekonomisë këtë vit, për t'u rritur mbi 3% është i justifikuar. Në pritshmëritë e sipërmarrjeve private në vend, pikëpyetjet janë më të shumta se kurrë ndonjëherë tjetër. Mbarëvajtja e industrisë nxjerrëse do të varet nga çmimet në tregun botëror

Marrëzia e koncesioneve
  • 2015-11-30

Marrëzia e koncesioneve

Bizneset shqiptare të cigareve dhe karburanteve transferuan këtë vit si çmime fundore ndaj konsumatorëve rreth 20 milionë euro të krijuara si kosto shtesë nga koncesionet e markimit, skanimit dhe pullës fiskale. Vala e re e koncesioneve 200 milionë euro në një vit në shëndetësi dhe