Rezultate te kerkimit per termin: +Punimi +Arkivat +Shqiptare

Meta: total 111 / total_found 111 / time 0.002 / keyword[0] punimi / docs[0] 27915 / hits[0] 36248 / keyword[1] arkivat / docs[1] 2759 / hits[1] 3640 / keyword[2] shqiptare / docs[2] 232587 / hits[2] 457045 /
Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët
  • 2017-06-23

Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët

Kolaboracioni dhe genocidi në çamëri  1944-1945, (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) është studimi më i fundit mbi raportet shqiptaro-greke në fokus të së cilit është çështja çame. Studiuesi Arben P. Llalla sjellaspekte dhe dokumente historike me pika të shkurta

No Pic available
  • 2016-12-22

Nënshkruhet në Ankara marrëveshja e bashkëpunimit midis Agjencisë Telegrafike Shqiptare dhe agjencisë turke të lajmeve, Anadolu Agency

Komunikimi midis Agjencisë Telegrafike Shqiptare (ATSH) dhe Agjencisë zyrtare turke të lajmeve Anadolu Agency vijon prej vitesh me shkëmbime të përherëshme informacioni. Të dy institucionet mediatike, mbi bazën e marrëveshjeve të nënshkruara në vite, kanë mundësuar jo vetëm shkëmbim

Pushkatimi i ballistëve/ Uran Butka: Ata që si vrau Mehmeti, i theri Dushan Mugosha
  • 2016-11-03

Pushkatimi i ballistëve/ Uran Butka: Ata që si vrau Mehmeti, i theri Dushan Mugosha

Historiani Uran Butka e quan një nga betejat më të përgjakshme të luftës civile ndërmjet Ushtrisë NÇ dhe forcave luftarake nacionaliste atë të 21 tetorit 1943 në Golem të Lushnjës. Z.Butka tregon përmes fakteve historike frymën terroriste që serbët Miladin Popoviç dhe Dushan Mu

Ish-presidenti arvanitas i Greqisë: Ju rrëfej përndjekjen e çamëve dhe Mbretin Zog
  • 2016-10-25

Ish-presidenti arvanitas i Greqisë: Ju rrëfej përndjekjen e çamëve dhe Mbretin Zog

Gjysma e gjakut tim është shqiptar dhe jam krenar për këtë, admiral Kundurioti, admiral Seqellariu, gjeneral Kunduli dhe shumë grekë të tjerë të zgjedhur janë të gjithë me origjinë shqiptare Nga Presidenti i Greqisë gjeneral Theodoros Pangallos Për sa i përket fqinjit tonë Ballkani

Edi Rama, armiku artificial i Kosovës
  • 2016-10-15

Edi Rama, armiku artificial i Kosovës

Nga Baton Haxhiu Dy vjet më herët, Edi Rama u heroizua. Pakkush kishte besuar që fjalët e tij për Kosovën në mes të Beogradit do të ishin aq të qarta dhe aq të ashpra. Në Preshevë e pritën si lider kombëtar. Por, duke e njohur sferën mediale kosovare e dija me siguri se nuk do tia

Përse dështoi CIA dhe MI6 në Shqipërinë e Hoxhës!
  • 2016-08-19

Përse dështoi CIA dhe MI6 në Shqipërinë e Hoxhës!

Në vitet 50, CIA amerikane dhe shërbimi sekret britanik, MI6, kishin tentuar që të rrëzonin regjimin e Enver Hoxhës në Shqipëri. Përpjekjet e tyre përfunduan në një katastrofë. Sipas BBC, më shumë se 300 agjentë përfunduan të vdekur pasi u kapën nga Sigurimi shqiptar. Për vit

Kur peshku qelbet nga koka
  • 2016-06-01

Kur peshku qelbet nga koka

Nga Afrim Krasniqi Në kuadër të një projekti mbi demokracinë e brendshme dhe treguesit e cilësisë së funksionimit të partive politike në Shqipëri, të realizuar nga bashkëpunimi i Institutit të Studimeve Politike dhe Friedrich Ebert Stiftung, ISP ka publikuar raportin e parë kombët