Rezultate te kerkimit per termin: +Pushtuesit

Meta: total 1000 / total_found 1831 / time 0.001 / keyword[0] pushtuesit / docs[0] 1831 / hits[0] 2369 /
Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët
  • 2017-06-23

Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët

Kolaboracioni dhe genocidi në çamëri  1944-1945, (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) është studimi më i fundit mbi raportet shqiptaro-greke në fokus të së cilit është çështja çame. Studiuesi Arben P. Llalla sjellaspekte dhe dokumente historike me pika të shkurta

Intervista e rrallë Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë
  • 2017-06-18

Intervista e rrallë Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja, Francë* Gazeta politike franceze, Le Radical, ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën austriake, Neue Freie Presse. Lideri shqiptar ka folur për pavarësinë e Shqipërisë, për aleatët e saj, si dhe për

No Pic available
  • 2017-06-09

Çamët në mes dhunës së ushtrisë greke dhe dhunës së diktaturës në Shqipëri

Nga Kosovare Krasniqi                                (Në romanet e Arben Kondit) Trojet shqiptare u shpërbënë në vitin 1913, kur Traktati famëkeq i Londrës, ndër pjesët tjera shkëputi edhe Thesprotinë e lashtë. Shqiptarët pas gjithë atyre shekuj luftërash

No Pic available
  • 2017-06-05

El Dorado, e vërteta prapa legjendës

Ëndrra e El Dorados, një qytet i humbur me flori, çoi shumë konkuistadorë drejt një kërkimi të pafrutshëm nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Por gjithçka ishte thjeshtë dëshirë e ethshme. I florinjti në të vërtetë nuk ishte një vend, por një person siç e konfirmojnë

No Pic available
  • 2017-05-28

Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi

Nga Prof. Nasho Jorgaqi Procesi i hetuesisë së Vasil Laçit u krye në një kohë të shpejtë, por akoma më me ngut u zhvillua gjyqi. Dhe në qoftë se hetimi u bë i dyfishtë, nga njerëzit e mbretit dhe të Duçes, akuza dhe gjyqi u shkrinë në një. Atentatori ishte armiku i tyre i përbas

Pol Elyar, zhgënjime të bukura
  • 2017-05-17

Pol Elyar, zhgënjime të bukura

Pol Elyari është një nga poetët bashkëkohorë francezë më të mëdhenj e më të njohur brenda dhe jashtë vendit të vet. Lindi në vitin 1894 dhe vdiq në vitin 1952. Mes jetës dhe krijimtarisë së këtij poeti ka një përkim të ndjeshëm. Evoluimi artistik i Elyarit është në përput

No Pic available
  • 2017-05-05

Dita e Dëshmorëve, Kryemadhi: Të rinjtë të rrokin dijen!

Edhe këtë vit 5 Maji në Shkodër u përkujtua vetëm nga mazhoranca, e pushteti vendor dhe Partia Demokratike nuk u bënë pjesë e aktiviteteve. Përpara veteranëve dhe familjareve të tyre, ministri i jashtëm Ditmir Bushati zgjodhi që 5 Majin ta përdor për të bërë apel që të ndahemi n