Rezultate te kerkimit per termin: +Qazim +Mulleti +Prefekti

Meta: total 22 / total_found 22 / time 0.000 / keyword[0] qazim / docs[0] 2700 / hits[0] 4395 / keyword[1] mulleti / docs[1] 235 / hits[1] 668 / keyword[2] prefekti / docs[2] 4668 / hits[2] 7809 /
Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura
  • 2016-11-20

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura

Qazim Mulletit është një personazh i pazakontë në historinë e qytetit të Tiranës. Arti i diktaturës u rrek ta denigronte një personazh të spikatur. Grotesku dhe sarkazma, manipulimi dhe tjetërsimi, arritën të ngulitin thellë në vetëdijen e shqiptarëve një Qazim Mullet, jo vet

Rrëfimi i nipit të Qazim Mulletit: Xhaxhai im e ka mbajtur me bukë Enver Hoxhën në Paris, por më pas
  • 2016-10-07

Rrëfimi i nipit të Qazim Mulletit: Xhaxhai im e ka mbajtur me bukë Enver Hoxhën në Paris, por më pas

Nga Bardha Nergjoni Tirana dhe Shqipëria i ka një borxh të madh familjes Mulleti dhe ka gjasë që shkaku të ketë lidhje pikërisht me komedinë e famshme Prefekti. Nipi i ish-prefektit të Tiranës thotë se kjo ishte një hakmarrje e Enver Hoxhës ndaj xhaxhait të tij që e mbajti në Par

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës
  • 2016-08-15

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës

Nga Beqir Sina Ka qenë muaji i fundit i vitit 1980, dhjetor me sa mbaj mend kur rreth orës 2 pas mesnate në shtëpinë time, që i binte të ishte një dhomë 4×4 në barangën e tretë, me hyrje për nga rruga nacionale, dëgjoj një trokitje, tak-tak të lehtë, në penxheren time, që is

Behje Çela: Për rolin e Hajrijes takova vetë gruan e Prefektit
  • 2015-12-12

Behje Çela: Për rolin e Hajrijes takova vetë gruan e Prefektit

Por Qazim Mulleti nuk mund të kuptohej pa Hajrijen. Falë interpretimit të aktores Behije Çela, roli i Hajrijes do të bëhej një nga më të goditurit e komedisë shqiptare. "Shito!.. Shito , mër t'qaftë jot amë!...". Edhe sot mund të qeshësh me interpretimin e Çelës. E ndarë nga jeta

Mihal Popi: Si më ndihmoi punëtori i Qazimit për rolin
  • 2015-12-12

Mihal Popi: Si më ndihmoi punëtori i Qazimit për rolin

Ka kaluar shumë kohë që kur është realizuar ajo bisedë. Pedagogë e studentë të Institutit të Arteve ishin kuriozë të dinin më shumë rreth jetës artistike, të një prej aktorëve që themeluan teatrin shqiptar, Mihal Popi. Ishte 14 nëntor i vitit 1975. Por edhe më e hershme ishte k

Kur Tironsit luftonin çetnikët në Pizren
  • 2015-02-09

Kur Tironsit luftonin çetnikët në Pizren

Nga fundi i luftës së dytë botërore qenia shqiptare ishte më e rrezikuar se kurrë nga sllavët, si ata të vveshur nën petkun partizan ashtu edhe bandat çetnike që për shumë pak ditë do të shndërrohen në forcat partizane të Titos Qershori i vitit 1944 në Prizren, që për ironi