Rezultate te kerkimit per termin: +Qazim +Mulletin

Meta: total 31 / total_found 31 / time 0.000 / keyword[0] qazim / docs[0] 2700 / hits[0] 4395 / keyword[1] mulletin / docs[1] 60 / hits[1] 111 /
Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura
  • 2016-11-20

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura

Qazim Mulletit është një personazh i pazakontë në historinë e qytetit të Tiranës. Arti i diktaturës u rrek ta denigronte një personazh të spikatur. Grotesku dhe sarkazma, manipulimi dhe tjetërsimi, arritën të ngulitin thellë në vetëdijen e shqiptarëve një Qazim Mullet, jo vet

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës
  • 2016-08-15

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës

Nga Beqir Sina Ka qenë muaji i fundit i vitit 1980, dhjetor me sa mbaj mend kur rreth orës 2 pas mesnate në shtëpinë time, që i binte të ishte një dhomë 4×4 në barangën e tretë, me hyrje për nga rruga nacionale, dëgjoj një trokitje, tak-tak të lehtë, në penxheren time, që is

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje ndaj tij?
  • 2016-04-14

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje ndaj tij?

Një shkrim i botuar dje në Mapo.al, kushtuar aktorit të madh Robert Ndrenika arriti të jetë shumë i lexuar dhe të tërheqë një vëmendje të jashtëzakonshme, sikurse bën gjithnjë "De Niro" shqiptar. Në një pyetje që i drejtohej në profilin e tij në Facebook, Robert Ndrenika i ka dh

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje për kolosin e filmit?
  • 2016-04-13

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje për kolosin e filmit?

Një shkrim i botuar dje në Mapo.al, kushtuar aktorit të madh Robert Ndrenika arriti të jetë shumë i lexuar dhe të tërheqë një vëmendje të jashtëzakonshme, sikurse bën gjithnjë "De Niro" shqiptar. Në një pyetje që i drejtohej në profilin e tij në Facebook, Robert Ndrenika i ka dh

Jews in the Central State Archive, Nika: Udhërrëfyes arkivor për të studiuar historinë e mbrojtjes së hebrenjve nga shqiptarët
  • 2016-02-20

Jews in the Central State Archive, Nika: Udhërrëfyes arkivor për të studiuar historinë e mbrojtjes së hebrenjve nga shqiptarët

Shtëpisë Botuese "55" vjen me botimin e ri "Jews in the Central State Archive", flet njëra prej autorëve, historianja Nevila Nika: "Mbrojtja e hebrenjve nga shqiptarët, faqe e ndritur e historisë sonë si komb" Studiuesit dhe studentët e huaj apo shqiptarë tashmë mund të kryejnë pun

Behje Çela: Për rolin e Hajrijes takova vetë gruan e Prefektit
  • 2015-12-12

Behje Çela: Për rolin e Hajrijes takova vetë gruan e Prefektit

Por Qazim Mulleti nuk mund të kuptohej pa Hajrijen. Falë interpretimit të aktores Behije Çela, roli i Hajrijes do të bëhej një nga më të goditurit e komedisë shqiptare. "Shito!.. Shito , mër t'qaftë jot amë!...". Edhe sot mund të qeshësh me interpretimin e Çelës. E ndarë nga jeta