Rezultate te kerkimit per termin: +Qazim +Mulletit

Meta: total 38 / total_found 38 / time 0.000 / keyword[0] qazim / docs[0] 2611 / hits[0] 4257 / keyword[1] mulletit / docs[1] 189 / hits[1] 366 /
No Pic available
  • 2017-03-30

Armand Plaka: Ju rrëfej eksperiencën gjermane me filmat e diktaturës

Si njohës i mirë i realiteteve në ish-Lindjen komuniste, por edhe si një njeri që i ka përjetuar edhe vetë ditët e fundit të sistemit të vjetër në vend, ai shprehet se ka mundur si çdo bashkëmoshatar i veti, ti shohë thuajse të gjithë filmat e asaj kohe, duke ndarë një respekt të

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura
  • 2016-11-20

PORTRETI: Kush është Qazim Mulleti, prefekti i vërtetë i Tiranës, që u denigrua nga diktatura

Qazim Mulletit është një personazh i pazakontë në historinë e qytetit të Tiranës. Arti i diktaturës u rrek ta denigronte një personazh të spikatur. Grotesku dhe sarkazma, manipulimi dhe tjetërsimi, arritën të ngulitin thellë në vetëdijen e shqiptarëve një Qazim Mullet, jo vet

Rrëfimi i nipit të Qazim Mulletit: Xhaxhai im e ka mbajtur me bukë Enver Hoxhën në Paris, por më pas
  • 2016-10-07

Rrëfimi i nipit të Qazim Mulletit: Xhaxhai im e ka mbajtur me bukë Enver Hoxhën në Paris, por më pas

Nga Bardha Nergjoni Tirana dhe Shqipëria i ka një borxh të madh familjes Mulleti dhe ka gjasë që shkaku të ketë lidhje pikërisht me komedinë e famshme Prefekti. Nipi i ish-prefektit të Tiranës thotë se kjo ishte një hakmarrje e Enver Hoxhës ndaj xhaxhait të tij që e mbajti në Par

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës
  • 2016-08-15

Si dha shpirt në duart e mia gruaja e prefektit të Tiranës

Nga Beqir Sina Ka qenë muaji i fundit i vitit 1980, dhjetor me sa mbaj mend kur rreth orës 2 pas mesnate në shtëpinë time, që i binte të ishte një dhomë 4×4 në barangën e tretë, me hyrje për nga rruga nacionale, dëgjoj një trokitje, tak-tak të lehtë, në penxheren time, që is

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje ndaj tij?
  • 2016-04-14

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje ndaj tij?

Një shkrim i botuar dje në Mapo.al, kushtuar aktorit të madh Robert Ndrenika arriti të jetë shumë i lexuar dhe të tërheqë një vëmendje të jashtëzakonshme, sikurse bën gjithnjë "De Niro" shqiptar. Në një pyetje që i drejtohej në profilin e tij në Facebook, Robert Ndrenika i ka dh

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje për kolosin e filmit?
  • 2016-04-13

Ndrenika shkakton tërmet në rrjet, a duhet më tepër vëmendje për kolosin e filmit?

Një shkrim i botuar dje në Mapo.al, kushtuar aktorit të madh Robert Ndrenika arriti të jetë shumë i lexuar dhe të tërheqë një vëmendje të jashtëzakonshme, sikurse bën gjithnjë "De Niro" shqiptar. Në një pyetje që i drejtohej në profilin e tij në Facebook, Robert Ndrenika i ka dh

Mihal Popi: Si më ndihmoi punëtori i Qazimit për rolin
  • 2015-12-12

Mihal Popi: Si më ndihmoi punëtori i Qazimit për rolin

Ka kaluar shumë kohë që kur është realizuar ajo bisedë. Pedagogë e studentë të Institutit të Arteve ishin kuriozë të dinin më shumë rreth jetës artistike, të një prej aktorëve që themeluan teatrin shqiptar, Mihal Popi. Ishte 14 nëntor i vitit 1975. Por edhe më e hershme ishte k