Rezultate te kerkimit per termin: +Qendra +Kulturore +Ortodokse

Meta: total 104 / total_found 104 / time 0.002 / keyword[0] qendra / docs[0] 30055 / hits[0] 41659 / keyword[1] kulturore / docs[1] 25599 / hits[1] 43337 / keyword[2] ortodokse / docs[2] 5942 / hits[2] 10870 /
Vangjush Dako: Përplasjet me LSI-në janë thjesht keqkuptime
  • 2017-02-01

Vangjush Dako: Përplasjet me LSI-në janë thjesht keqkuptime

Intervistoi Andrea Danglli Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako, në një intervistë për gazetën TemA flet lidhur me problemet kyçe të qytetit të cilat janë shndërruar në shqetësim serioz për banorët. I pyetur për marrëdhëniet  e tensionuara me ministrin e mjedisit Lefter  Ko

No Pic available
  • 2017-01-07

INTERVISTA/ Kokëdhima: Do të vdes në këmbë. Me Ramën shihem në gjykatë

Ish-deputeti Koço Kokëdhima gjatë një interviste të dhënë në emisionin FAKT në SYRI.net me gazetarin Çim Peka është shprehur se shkarkimin nga detyra në PS do ta hedhë në gjyq. Me Ramën mund të shihemi në gjykatë, është shprehur ish-deputeti. Gjatë intervistës së tij, botuesi

Jeta e patreguar e Sevastie Qiriazit
  • 2016-11-07

Jeta e patreguar e Sevastie Qiriazit

Me rastin e 125 vjetorit të hapjes së Shkollës së Vashave, vijnë në shqip tre botime për familjen Qiriazi… Unë jam shqiptare! Ky përbën faktin më të rëndësishëm të jetës sime, madje më të rëndësishëm se familja, pasi të qenit e ndërgjegjshme për të, më krijoi ndjesin

Kisha Katolike në trevat shqiptare
  • 2016-06-21

Kisha Katolike në trevat shqiptare

Historia e një besimi fetar, sigurisht që nuk është vetëm një sagë për t’u marrë dhe për t’u rrëfyer, por edhe një histori përplasjesh dhe antagonizmash midis mbijetesës dhe përhapjes, asketizmit dhe pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë në jetën sociale të vendit. Dom Nik

Përrallat e 800-ës: Zanat flasin gjermanisht
  • 2016-05-11

Përrallat e 800-ës: Zanat flasin gjermanisht

Qendra e Studimeve Shqiptare në Londër boton koleksionin e përrallave shqiptare në gjuhën gjermane, të zbuluar e përgatitur nga albanologu Robert Elsie. Këto janë koleksionet e rralla të albanologut Georg von Hahn, por përfshihen edhe dijetarë që i janë përkushtuar folklorit shqiptar

No Pic available
  • 2016-03-23

Deri kur o Zot?!

Nga Miron Çako Në Shqipëri nga regjimi më i egër dhe totalitar ateist komunist i Lindjes, më 4 prill 1967 u dha sinjali për persekutimin absolut të fesë. Me dekret të Komitetit Qendror të Partisë së Punës, të datës 22 nëntor 1967 Shqipëria u shpall shteti i parë dhe i vetëm ateis

Deputetët e Qipros takojnë kryepeshkopin Anastas në Tiranë
  • 2016-02-19

Deputetët e Qipros takojnë kryepeshkopin Anastas në Tiranë

Në Shqipëri, 22 për qind e popullsisë është ortodokse Asambleja Parlamentare e Mesdheut (ALS) që prej dy ditësh po zhvillon aktivitetin e saj në Tiranë ka shënuar dhe një rast disi jo të zakonshëm. Kjo për shkak delegacioni i deputetëve të Parlamentit të Qipros ndër të tjera ka z