Rezultate te kerkimit per termin: +Qytetrimi +Grek

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] qytetrimi / docs[0] 22 / hits[0] 36 / keyword[1] grek / docs[1] 32839 / hits[1] 71587 /
No Pic available
  • 2011-10-19

Kur do të nisin kërkimet në Antigonenë e Leklit?

19/10/2011  Edhe njëherë mbi dilemën e Antigonesë 1. Në vend të hyrjes Në vitin 2007, në shtypin e përditshëm kam shtruar pyetjen: Antigonea në kodrën e Jermës në Gjirokastër apo të Leklit në Tepelenë? Qëllimi ishte të tërheq vëmendjen e specialistëve të fushës s

No Pic available
  • 2010-07-10

Biblioteka Kombëtare, kur lexonin bujarët shqiptarë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, e themeluar në korrikun e 1920-s, si institucion i parë shtetëror, publik e laik Kur dija pr shqiptart ka qen zotruese dhe pasioni pr librat sht par si shtje trashgimie!? Nse i referohemi zyrtarisht shtetit shqiptar, institucionet bibl

No Pic available
  • 2010-04-17

Thirrja raciste - Kadare proteston në Greqi!

Ismail Kadare anulon vizitën në Athinë, pas thirrjeve raciste të ushtarëve grekë Ismail Kadare zgjodhi nj mnyr t veant pr t protestuar ndaj thirrjeve raciste antishqiptare q u dgjuan m 25 mars n rrugt e Athins, gjat parads pr prvjetorin e pavarsis s Greqis. Si i takon nj shk

No Pic available
  • 2010-03-22

Politika e ujit

“Clean Water for Healthy World” - “Uji i pastr pr nj bot t shndetshme”, kjo sht tema e zgjedhur nga ONU pr t festuar 22 marsin - “Ditn Ndrkombtare t Ujit 2010”. Planetin “Uj” bota moderne e konsideron “ari blu”, koha antike e hyjnizoi n p

No Pic available
  • 2008-11-01

QYTETET ILIRE,AMANTIA N SYRIN E NJ STUDIMI

Antikiteti,helent jan ilir t zbritur n Egje M ka dhembur shpirti,kur lexoja nj sugjerim q kishte dhn ishdrejtori i mparshm i parkut arkeologjik Amantia pr qytetrimi Amanta dhe n veanti pr kohn e ngritjes,rnies pra koha kur u b nj qytet i vrtet,por ajo q m ka shqetsuar ishte pikrisht injoranca m

No Pic available
  • 2008-11-01

Antikiteti; helent jan ilir t zbritur n Egje

M ka dhembur shpirti kur lexoja nj sugjerim q kishte dhn ish drejtori i mparshm i parkut arkeologjik Amantia pr qytetrimin nw Amantia dhe n veanti pr kohn e ngritjes, rnies pra koha kur u b nj qytet i vrtet. Por ajo q m ka shqetsuar ishte pikrisht injoranca me t cilin kta dunbadist nisin t prcjellin

No Pic available
  • 2008-11-01

Antikiteti,helent jan ilir t zbritur n Egje

M ka dhembur shpirti kur lexoja nj sugjerim q kishte dhn ish drejtori i mparshm i parkut arkeologjik Amantia pr qytetrimin nw Amantia dhe n veanti pr kohn e ngritjes, rnies pra koha kur u b nj qytet i vrtet. Por ajo q m ka shqetsuar ishte pikrisht injoranca me t cilin kta dunbadist nisin t prcjellin