Rezultate te kerkimit per termin: +Qyteterimit +Islam

Meta: total 15 / total_found 15 / time 0.000 / keyword[0] qyteterimit / docs[0] 348 / hits[0] 421 / keyword[1] islam / docs[1] 3950 / hits[1] 5869 /
Berisha Erdoganit: Osmanët ishin pushtues - feja e shqiptarit është shqiptaria
  • 2015-05-16

Berisha Erdoganit: Osmanët ishin pushtues - feja e shqiptarit është shqiptaria

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar ndaj deklaratave te presidentit të Turqisë Taip Erdogan, të bërë gjatë vizës në Tiranë. Berisha në profilin e tij në Facebook ka thënë se Osmanët ishin pushtues, dhe

Ne 1924 Medreseja e Tiranes jo vetem institucion fetar por edhe arsimor
  • 2015-03-12

Ne 1924 Medreseja e Tiranes jo vetem institucion fetar por edhe arsimor

Transmetuar me 11032015 - 1950 PUBLICITET Kete Medrese neni 60 i Statuteve te Komunitetit Mysliman shqiptar e perkufizonte jo vetem si institucion fetar por edhe si institucion arsimor kombetar ne te cilin do te mbizoteronte gjuha

No Pic available
  • 2012-09-21

Prof. dr. Shefik Osmani, personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar Nga Prof. Dr. Pajtim Bejtja

Pak kohe me pare, me 21 korrik 2012, pas nje semundjeje te gjate, u nda nga jeta, ne Tirane, mesuesi i merituar, prof. dr. Shefik Osmani. Shefiku ka lindur ne vitin 1923 ne Shkoder, ne nje familje njerezish arsimdashes dhe qe u bene personalitete te arsimit tone kombetar. Babai i tij, Et'hem Osmani

Ne prag te mijevjecarit te ri
  • 2011-03-24

Ne prag te mijevjecarit te ri

Pikerisht si cdo agim dhe cdo pranvere qe vjen simbolizon nje fillim dhe shprese te re edhe nje shekull dhe mijevjecar i ri shprehin te njejten gje. Ne kete kontekst brenda ingranazheve te kohes mbi te cilat ne nuk kemi kontroll njerezimi ka kerkuar gjithmone nje shkendije te re

No Pic available
  • 2010-12-15

Trashegimia Kulturore me alfabet arab ne Ballkan

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qyteterimit Islam (AIITC), Organizata Islame per Arsim, Shkence dhe Kulture (ISESCO) nen kujdesin e Ministrise se Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve organizojne Konferencen Shkencore Nderkombetare me teme: "Trashegimia Kulturore me alfabet arab ne Ballkan".

No Pic available
  • 2010-12-05

Mbi konvertimin fetar tek shqiptaret

/ / Cilitdo populli qe ti kete ndodhur fenomeni i konvertimit fetar shenon nje nga ngjarjet me destabilizuese dhe me pasoja te qenesishme per te ardhmen e tij dimensioni fetar i nje popull njekohesisht eshte edhe nje prej elementeve formezues te identitetit te tij ndaj te d

No Pic available
  • 2010-11-26

Turqia dhe iluzioni ballkanas i aleances

Ne nje pasazh te romanit te tij Skenderbeu Sabri Godo e karakterizon shpirtin ekspansionist turk me keto fjale te vena ne gojen e heroit te tij Turku ka nevoje per kalin jataganin dhe Kuranin. Ky shpirt ekspansiv i ngjizur ne ADN-ne osmane pasi kishte zgjeruar nje shami toke te vogel qe quhej emirat