Rezultate te kerkimit per termin: +Qyteti +Stalin

Meta: total 86 / total_found 86 / time 0.001 / keyword[0] qyteti / docs[0] 37530 / hits[0] 49354 / keyword[1] stalin / docs[1] 596 / hits[1] 799 /
No Pic available
  • 2019-04-06

KORRUPSIONI SHQIPTAR E KA SHPRESËN E MBIJETESËS TE RUSIA E BEOGRADI!

Nga Spartak NGJELA Kjo në fakt është sëmundje e vjetër e të korruptuarve shqiptare. Janë të shumtë ata që në historinë tonë dyqindvjeçare janë bërë pjesë e fqinjëve pushtues duke shitur interesin kombëtar. E ç’i do emrat! Njëlloj si këta të sotmit kanë qenë. Po sot n

Nostalgjia e çative dhe hajateve të Tiranës
  • 2019-03-29

Nostalgjia e çative dhe hajateve të Tiranës

Tjegulla, qindra tjegulla, tjegulla shtëpish tiranase ngjizur në sytë e mi të fëmijërisë dhe rinisë. Tjegulla okër në të kuqe dhe kulmuar mbi ato shtëpi të përkulura nga pesha e kohës, mbi mure çerpiçi. Çati tiranase që sot gati janë zhdukur nga afresku i dikurshëm i këtij qyte

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes
  • 2019-01-28

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 83 vjeç. Bashkë me bashkëshorten e tij Helena ai ndodhet në këtë përvjetor në Paris, ku me siguri telefoni i familjes nuk ka pushuar nga urimet. Ditëlindjet e shkrimtarëve të mëdhenj si Kadare kthehen në ditë

Çfarë ka ndodhur më 21 prill
  • 2017-04-21

Çfarë ka ndodhur më 21 prill

753 para erës sonë – Romuli themelon Romën, sipas traditës, duke u bërë mbreti i parë romak. Historia e Romulit, vëllait të tij binjak Remi, dhe themelimi i Romës është një nga legjendat më të njohura në lidhje me qytetin e Përjetshëm, e cila tregon se si Perëndia Mars u bas

No Pic available
  • 2017-03-01

Çfarë ka ndodhur më 1 mars?

752 pes – Romulus feston triumfin e parë romak në betejën me mbretin e Caeninenses pas përdhunimit të grave Sabine. Në historinë e hershme të Romës, mbreti gjysmë-legjendar i romakëve, Romulus – shqetësuar se Roma, qyteti i sapo-themeluar, mund të mbetej pa trashëgimtarë &

Rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës në një roman
  • 2017-02-28

Rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës në një roman

Romani i ri i Bardhyl Londos Natë e verbër Atmosfera e rrëzimit të shtatores së diktatorit Hoxha në Tiranë por edhe në qytete të tjera, ka qenë unikale, e jashtëzakonshme, gjithë ankth e shpresa, e kurorëzuar me një dalldi feste të paparë ndonjëherë rrugëve të Tiranës: shumica,

Çfarë ka ndodhur më 12 nëntor?
  • 2016-11-12

Çfarë ka ndodhur më 12 nëntor?

1028 – Perandoresha e ardhshme bizantine, Zoe, merr fronin si perandoreshë bashkëshorte e Romanus Argyrus. Argyros – Argjiro – Argjend, ishte emri i një familjeje aristokrate të shquar të Perandorisë Bizantine nga mesi i shekullit të 9-të deri në shpërbërjen e Perandori