Rezultate te kerkimit per termin: +Rahmaninov

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] rahmaninov / docs[0] 27 / hits[0] 30 /
No Pic available
  • 2014-07-03

Koncert me muzikë klasike shqiptare në Carnegie Hall

TIRANE - Ndoshta publiku i gjerë për arsye të mungesës së vëmendjes së duhur mediatike nuk ka shumë informacion se muzika klasike e kontemporane shqiptare, si një nga arritjet e rëndësishme të kulturës sonë kombëtare, në

No Pic available
  • 2013-12-17

Suksesi i Inva Mulës,nëRusinë e  nënës së saj!

TIRANE- Diva  e muzikës, Inva Mula ka dhënë një koncert të jashtëzakonshëm në Moskë, (Rusi), duke u rikthyer me sukses  në vendin e nënës së saj, Nina Mula, një nga  sopranot më të njohura shqiptare, emrin

Pianisti i famshem shqiptar Rudi Lengo
  • 2013-08-17

Pianisti i famshem shqiptar Rudi Lengo

Vera  e nxehte  për pianistin  shqiptar që ndihet pak  në vendin e tij Rudi Lengo, por  qe në botë emri i tij lakohet si pianisti më i mirë  ka qenë e ngjeshur me aktivitete të shumta. Vjen   nga festivali i Ohrit plot m

I jepet lamtumira maestros Rifat Teqja
  • 2013-08-07

I jepet lamtumira maestros Rifat Teqja

Themeluesi i dirigjimit shqiptar Maestro Rifat Teqja eshte percjelle nga shtëpia e Operës për në varrezat e Sharrës, pas homazheve qe kryen per te miq, artiste, kolege dhe qytetare te tjete. Rifat Teqja ndërroi jetë mbrëmjen e 4 gushtit në shtëpin&eu

Tre pianiste kujtojne mesuesen  e pare te pianos
  • 2013-04-07

Tre pianiste kujtojne mesuesen e pare te pianos

Nuk ndodh shpesh që nxënësit të kujtojnë në shenjë respekti mësuesit e tyre. Kështu tre pianistet e talentuara Dhurata Lezo, Merita Rexha dhe Ina Laco i bëjnë një dhuratë jo të zakonshme mësueses së parë të pia

No Pic available
  • 2011-06-21

Baritoni Zhabjaku, recital në Tiranë

Ditën ndërkombëtare të muzikës, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit do ta festojë me një koncert recital të baritonit shqiptar Kreshnik Zhabjaku, i shoqëruar në piano nga prof. Julian Kwok. Zhabjaku, i cili prej vitesh zhvillon karrierën e tij jashtë vendit, duke kënduar në skena t

No Pic available
  • 2011-06-08

Gloria Campaner: Pianoja, rastësia e kthyer në një pasion

I kujtohet si sot, kur me lot në sy i shihte fëmijët e tjerë që mbanin në duar lodra të mëdha pelushi. Ajo kishte merituar çmimin e parë, e çfarë kishte fituar? Një kupë, me të cilën nuk dinte se çfarë të bënte.. Sot, Gloria Campaner është rritur. Që nga ai çmim i parë ka fi