Rezultate te kerkimit per termin: +Rainer +Maria +Rilke

Total: 11
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.298Z

14 cmime ne mbremjen gala te cmimeve KULT 2011

Per te shtatin vit radhazi Akademia KULT organizon ndarjen e cmimeve ne te gjitha fushat e artit. 14 fitues dolen nga nominimet duke marre kupen e cmimit KULT 2011 ne 12 kategori te artit si dhe 2 cmime speciale per dy prurje te vecanta gjate vitit 2010. Tashme kthyer ne nje tradite per te kurorezua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.295Z

“Kult 2011”, 14 fituesit

Aktorja e vitit u zgjodh Eftiola Laçka për interpretimin e rolit të thjeshtrës në veprën e Çehovit “Gjashtë personazhe kërkojnë autor”, ndërsa aktori i vitit u zgjodh Bujar Asqeriu për rolin e doktor Gurametos në shfaqjen teatrore “Darka e gabuar”.Mehmet Xhelili tërhoqi trofeun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.285Z

14 fituesit e çmimit Kult

TIRANË- 14 personalitete të artit dhe letrave tërhoqën mbrëmjen e djeshme trofeun e Çmimit Kult 2011 në 12 kategori të artit si dhe 2 çmime speciale u akorduan për dy prurje të veçanta gjatë vitit 2010. Aktorja e vitit u zgjodh E

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.502Z

Nata e dytë e e aktivitetit Netët e Letërsisë Austriake

Nën “magjinë” e librit, në sallën e teatrit të mbushur plot me të rinj u përmbyll edhe nata e dytë e aktivitetit “Netët e Letërsisë Austriake”, me kujdesin e IDMC-së , Institutit për Demokraci Media dhe Kulturë dhe Ambasadës Austriake. Autorja austriake Andrea

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:41.107Z

Të nominuarit e çmimeve KULT

Akademia KULT sjell për të shtatin vit radhazi “Çmimet Kult”, të vetmet çmime kulturore kombëtare vjetore. Ky aktivitet, tashmë i kthyer në traditë, sjell në konkurrim artistët më të mirë të artit dhe kulturës shqiptare. Edicioni i shtatë sjell në garë 48 artistë, të cilët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.088Z

Elfride Jelinek, një kartolinë nga Austria me dashuri

Viti kulturor mes Austrisë dhe Shqipërisë, hedh edhe një tjetër hap, duke përuruar edicionin e dytë të programit Poetry Card Nga Austria me dashuri – From Austria to Albania with Love . Kartolina e dytë letrare, që pasoi botimin e ballinës së revistës Fryma, 1944, ku u botua nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:07.279Z

Pasardhësit mendjengushtë të mësuesve të Evropës

Nga Enver RobelliNjë shikim në të kaluarën, për shembull, në Mesjetë, ndërsa në Evropën e krishterë digjeshin shtrigat, kryesisht gra që akuzoheshin se merreshin me magji, dhe “inkuizicioni i shenjtë“ ndëshkonte të gjithë të ashtuquajturit heretikë, shkencëtarët arabë ishin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama