Rezultate te kerkimit per termin: +Rainer

Meta: total 337 / total_found 337 / time 0.000 / keyword[0] rainer / docs[0] 337 / hits[0] 465 /
E pabesueshme, zhytësi përfundon në gojën e balenës, por (Video)
  • 2019-03-09

E pabesueshme, zhytësi përfundon në gojën e balenës, por (Video)

Një ngjarja e pabesueshme është filmuar në Cape Town (Afrikë e Jugut). Një zhytës profesionist ka përfunduar në gojën e balenës, por për fat të mirë ka arritur të shpëtojë. Ekipi i zhytësve kishin shkuar për të dokumentuar lëvizjen e sardeleve kur zhvillimet marrin një tjetër

Gjermani, më pak vende pune në vitin 2019
  • 2018-12-26

Gjermani, më pak vende pune në vitin 2019

Dhoma Gjermane e Tregtisë dhe e Industrisë pret në vitin e ri 2019 që të krijohen më pak vende pune të reja në Gjermani. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500.000 vende pune shtesë. Kjo nuk është një rritje ekonomike aq e mirë sa vitet më parë, i tha Schweit

Gjermani, kancelarja Merkel në krizë pushteti
  • 2018-09-10

Gjermani, kancelarja Merkel në krizë pushteti

Kontradiktat në Unionin CDU-CSU dhe deklaratat kundër kancelares Angela Merkel nuk kanë të ndalur. Ato nuk kanë pushuar as gjatë pushimeve të verës, ndërsa tani pritet ashpërsimi. Politikanë nga partia CDU, e kancelares Merkel, dhe asaj CSU kanë rindezur debatin për migracionin. Ministr

Nga Austria me Dashurinjë kartolinë nga Andrea Grill
  • 2018-09-04

Nga Austria me Dashurinjë kartolinë nga Andrea Grill

Krijimtaria e shkrimtares dhe përkthyeses austriake Andrea Grill vjen më pranë përmes kartolinave letrare, që POETEKA hodhi në qarkullim. Edicioni i ri boton një pjesë nga tregimi i kësaj autoreje, titulluar “Hallë Lulja në Europë” (Tante Lulja in Europa), përkthyer nga Majl

Nata e dytë e e aktivitetit Netët e Letërsisë Austriake
  • 2018-05-25

Nata e dytë e e aktivitetit Netët e Letërsisë Austriake

Nën “magjinë” e librit, në sallën e teatrit të mbushur plot me të rinj u përmbyll edhe nata e dytë e aktivitetit “Netët e Letërsisë Austriake”, me kujdesin e IDMC-së , Institutit për Demokraci Media dhe Kulturë dhe Ambasadës Austriake. Autorja austriake Andrea

Elfride Jelinek, një kartolinë nga Austria me dashuri
  • 2018-04-28

Elfride Jelinek, një kartolinë nga Austria me dashuri

Viti kulturor mes Austrisë dhe Shqipërisë, hedh edhe një tjetër hap, duke përuruar edicionin e dytë të programit Poetry Card Nga Austria me dashuri – From Austria to Albania with Love . Kartolina e dytë letrare, që pasoi botimin e ballinës së revistës Fryma, 1944, ku u botua nj

TURQIA RRIT VARËSINË NGA RUSIA
  • 2018-04-07

TURQIA RRIT VARËSINË NGA RUSIA

Putin dhe Erdogan vunë gurthemelin për centralin e parë atomik të Turqisë. Projekti që ndjek Moska është shumë i qartë në synimin e tij, mendon Rainer Hermann nga gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung. Në samitin e tre presidentëve, atij turk, Erdogan, presidentit rus, Putin dhe atij ir