Rezultate te kerkimit per termin: +Rajhut

Meta: total 216 / total_found 216 / time 0.000 / keyword[0] rajhut / docs[0] 216 / hits[0] 296 /
Një histori dashurie e Dina Vierny dhe Aristide Maillol
  • 2018-12-26

Një histori dashurie e Dina Vierny dhe Aristide Maillol

Trupa femërorë derdhur në bronx, në lëndinat e gjelbërta të Luvrit, në «Jardins de Tuileries» buzë Senës, mes asaj turme njerëzore e të pandalshëm ku njerëzit të ahnitur nga ato skulptura, ndalojnë për të parë disa çaste vepra që të ngjizin në kujtesë. Tri adoleshente, një

No Pic available
  • 2018-12-21

Ti japësh shpirt bronxit dhe mermerit

Një histori dashurie dhe arti: Dina Vierny dhe Aristide Maillol Trupa femërorë derdhur në bronx, në lëndinat e gjelbërta të Luvrit, në «Jardins de Tuileries» buzë Senës, mes asaj turme njerëzore e të pandalshëm ku njerëzit të ahnitur nga ato skulptura, ndalojnë për të parë disa

Historia e dhëmbëve të Hitlerit dhe dyshimet mbi vdekjen në 1945
  • 2018-05-28

Historia e dhëmbëve të Hitlerit dhe dyshimet mbi vdekjen në 1945

Ekzaminimi i dhëmbëve të Hitlerit ka rrëzuar çdo dyshim që ai vdiq me të vërtetë më 1945. Historia e dhëmbëve të Hitlerit është jo vetëm një histori e vdekjes së kryenazistit, por edhe e propagandës së Luftës së Ftohtë Adolf Hitleri kishte dhëmbë jashtëzakonisht të këqij.

Heidegger: Veç një zot mund tna shpëtoj
  • 2017-12-29

Heidegger: Veç një zot mund tna shpëtoj

Më 23 shtator të vitit 1966 Rudolf Austein dhe Georg Wolff nga gazeta Der Spiegel, realizuan një intervistë me filozofin e shquar gjerman Martin Heidegger. Me këtë rast, Heidegger insistoi që kjo intervistë të mos publikohej në të gjallë të tij. Kështu, ajo u publikua dhjetë vjet më

Dokumenti i CIA: Hitleri nuk vdiq në bunker. U pa në Kolumbi, në vitin 1954
  • 2017-11-01

Dokumenti i CIA: Hitleri nuk vdiq në bunker. U pa në Kolumbi, në vitin 1954

CIA kishte informacion për një njeri që pretendonte të ishte Adolf Hitler, i cili jetoi në Kolumbi në mesin e një komuniteti të ish-nazistëve gjatë viteve 50 -të, thuhet në disa dokumente të deklasifikuara. Agjentët e CIA-s nuk e morën seriozisht kërkesën e bërë nga një ish-usht

Albert Speer, miku intim i Hitlerit
  • 2017-08-20

Albert Speer, miku intim i Hitlerit

A ka pasur një lidhje intime mes Hitlerit dhe arkitetit të njohur gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore Albert Speer?  Bashkëkohës dhe historianë nuk e fshehin dobësinë që Hitleri kishte për këtë mëndje të zgjuar të arkitekturës botërore. Ai e emëroi Speer, Inspektor itë Për

No Pic available
  • 2017-07-21

Foto të rralla të Divizionit SS-Skanderbeg

Nga Armand PLAKA Në fakt për Divizionin e 21-të malor SS “Skanderbeg” tashmë është shkruar në një volum të konsiderueshëm dhe po ashtu kanë dalë në dritë edhe shumë prej fotove që lidhen me prezencën e tij në territoret shqiptare, ose më mirë le të themi, në rajonin