Rezultate te kerkimit per termin: +Rajoy

Meta: total 525 / total_found 525 / time 0.000 / keyword[0] rajoy / docs[0] 525 / hits[0] 922 /
No Pic available
  • 2018-11-03

Spanjë, Prokurori: Burg për udhëheqësit e lëvizjes pro-pavarësi të Katalonjës

Prokurori publik i Spanjës kërkoi të premten deri në 25 vjet burg për nëntë udhëheqës të lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës, duke paraqitur akuza për rebelim dhe keqpërdorim të fondeve publike lidhur me përpjekjet për shkëputje të rajonit vitin e kaluar. Por Prokurori i Shtet

Spanjë, asnjëherë më parë kaq shumë gra në qeverinë e re
  • 2018-06-07

Spanjë, asnjëherë më parë kaq shumë gra në qeverinë e re

Qeveria e re spanjolle e drejtuar nga Pedro Sanchez, e cila është betuar në Madrid, thyen rekordin europian dhe botëror për prezencën e ministreve femra në ekzekutiv. Janë 11 nga 17, ekuivalent I 64.7%, të tilla. Rekordi i mëparshëm mbahej nga qeveria finlandeze e Matti Vanhen, i cili në

No Pic available
  • 2018-06-02

Mediat spanjolle: Kryeministri Sanchez e ka prekur vetë realitetin e Kosovës

Pas rrëzimit nga pushteti të kryeministrit spanjoll Mariano Rajoy, me miratimin e mocionit të mosbesimit gjatë paradites së kësaj të premteje dhe me ardhjen e kryeopozitarit Pedro Sanchez në postin e kryeministrit, Kosova mund të ketë një aleat më shumë në arenën ndërkombëtare. Spa

No Pic available
  • 2018-06-02

Sanchez betohet si kryeministër i Spanjës

Lideri socialist Pedro Sanchez është betuar si kryeministër i Spanjës para mbreti Felipe VI. Sanchez u vu në krye të pushtetit sot, në një ceremoni në Pallatin Zarzuela Betimi pason përpjekjen e suksesshme të tij, përmes mocionit të mosbesimit, për të rrëzuar ish-kryeministrin konse

Rrëzohet Rajoy, socialisti Sánchez merr detyrën e kryeministrit spanjoll
  • 2018-06-01

Rrëzohet Rajoy, socialisti Sánchez merr detyrën e kryeministrit spanjoll

Parlamenti spanjoll votoi në favor të mocionit të mosbesimit kundër kryeministrit Mariano Rajoy, duke i dhënë fund qeverisë së qendrës së djathtë të Spanjës pas gjashtë vjetësh në pushtet. Mocioni u ngrit nga shefi socialist i opozitës, Pedro Sánchez, pas përfundimit javën e kalu

No Pic available
  • 2018-05-31

Edhe baskët kundër Rajoy, kryeministri i Spanjës drejt lamtumirës

Në Madrid, në Kongresin e Deputetëve është hapur debati për mocionin e besimit ngritur kundër Mariano Rajoy nga lideri socialist Pedro Sanchez, që mund të rrëzojë qeverinë e kryeministrit të forcës Partido Popular. Rezultati i votimit përfundimtar të premten është i pasigurt dhe mu

Spanjë, Rajoy do përballet me një mocion mosbesimi
  • 2018-05-25

Spanjë, Rajoy do përballet me një mocion mosbesimi

Aleati kryesor i kryeministrit konservator spanjoll, Mariano Rajoy, Ciudadanos, ka kërkuar që shefi i qeverisë të mbledhë të thërrasë zgjedhje të parakohshme, pas çështjes Gurtel, që dje ka dënuar për korrupsion Partinë Popullore të kryeministrit. Sekretari i Përgjithshëm i Ciudad