Rezultate te kerkimit per termin: +Rampi

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.405Z

Festivali i Muzikës Moderne në edicionin e tij të 6-të do të prezantohet në tre qytete të ndryshme

Pas sukseseve të shënuara ndër vite në zhvillimin që ai pati në qytetin e Shkodrës, tashmë ky eveniment muzikor me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës do të organizohet në 3 qytete ku do të dhurojë spektakël për të gjithë të publikun. Më 9 Qershor, në orën 20:00 do të nis r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.451Z

Nikolla Zoraqi, me veprën e tij në fondin e artë të kulturës

>Një prej emrave më të shquar të artit shqiptar është dhe kompozitori Nikolla Zoraqi. Ai ka qenë një kompozitor shumë prodhimtar. Ai ka kompozuar vepra në të gjitha gjinitë muzikore dhe veprat e tij janë luajtur në të gjitha aktivitetet e rëndësishme të jetës muzikore shqiptare; n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.388Z

Kthimi i Los 33

Jezus Krishti natyrisht ishte 33-vjecar. 8232Nuk eshte e dhene shkencore mirepo e paraqet moshen e personit per te cilin te krishteret besojne se vdiq ne kryq per shkak te mekateve tona. Dhe natyrisht ishin 33 minatore te ngujuar ne minieren San Jose te Kilit dhe u deshen 33 dite per ta hapur tuneli

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.968Z

Ne Lice me zyshat e artit

Liceu Artistik kerkonte dikur higjene ne biografi dhe mundesisht talent. Ne 65-vjetorin e shkolles se artit te tjera jane problemet. Rrefimi i kater mesueseve Per te studiuar dikur ne Liceun Artistik Jordan Misja duhej te kishe biografi te mire dhe te ishe i talentuar. Mendohej shkolle e privilegj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.434Z

Jeta mbaron, vepra vazhdon Në përkujtim të kompozitorit Nikolla Zoraqi

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, një mbrëmje kushtuar veprës së kompozitorit   Nikolla Zoraqi, me veprën e tij është në fondin e artë të kulturës shqiptare. Një prej emrave më të shquar të artit shqiptar është dhe kompozitori Nikolla Zoraqi. Ka kompozuar vepra në të gjith

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.456Z

Dorëshkrimet e panjohuratë Jorgjia Filçe Trujës

Të tjera rreth shkrimit 20 janar 1907 TIRANE- Jorgjia Filçe Truja (1907-1994), e para soliste e muzikës klasike në Shqipëri, vjen me një rrëfim autobiografik përmes dorëshkrimeve të lëna me dor&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.450Z

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama