Rezultate te kerkimit per termin: +Raportit +Hije

Meta: total 189 / total_found 189 / time 0.001 / keyword[0] raportit / docs[0] 18947 / hits[0] 24890 / keyword[1] hije / docs[1] 8069 / hits[1] 9169 /
Si e përdor Kremlini mafien ruse në Europë
  • 2017-05-10

Si e përdor Kremlini mafien ruse në Europë

Tensionet mes Moskës dhe Perëndimit kanë shpërthyer pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur Kremlini ka intensifikuar edhe përpjekjet për shtimin e ndikimit jashtë vendit. Përveç punës së shërbimeve të saj të sigurisë, Moska ka përdorur edhe rrjetet ruse të krimit t

No Pic available
  • 2017-04-29

Si e përdor Kremlini mafian ruse në Evropë

Në një raport të ri thuhet se grupet mafioze ruse po veprojnë në Evropë në emër të Kremlinit. Thuhet se zyrtarët në Moskë e përdorin krimin e organizuar edhe për sulme kibernetike. Tensionet mes Moskës dhe Perëndimit kanë shpërthyer pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 20

Çaste dashurie mes lindjes dhe perëndimit
  • 2017-04-17

Çaste dashurie mes lindjes dhe perëndimit

Intervistë me shkrimtarin Mathias Enard Mathias Enard, romani juaj i ri, “Busull” është botuar tek Actes Sud për sezonin e ri letrar 2015. Sa kohë ju ka marrë shkrimi i këtij libri thellësisht erudit ? Varet nga çfarë kuptojmë me “të shkruash”. Shkrimi i mirëfil

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur
  • 2017-02-23

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko në Konica.al, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon në i

Vepra universale dhe kombëtare e Kadaresë!
  • 2016-10-12

Vepra universale dhe kombëtare e Kadaresë!

Nga Minella Aleksi Prej disa vjetësh çdo fillim vjeshte bën bashkë në një përzgjedhje më të mirësh dy emra shkrimtarësh të mëdhenj, Philip Roth amerikan dhe Ismail Kadare. Kur mora të rilexoja romanin Kështjella të Kafkës kisha parasysh dy rethana ndërthurëse shumë interesante

Shqiptarët duhet të përballen me fantazmat e së kaluarës
  • 2016-07-02

Shqiptarët duhet të përballen me fantazmat e së kaluarës

"Ditën ato mbuloheshin nga zhurma dhe ritmi i çmendur i përditshmërisë sonë, ndërsa natën çliroheshin si fantazma, kishin një jetë të tyren". Fotografi italian, Antonio Fantasia, ka kaluar net të gjata nën yje, pranë ndërtesash të braktisura, që u ngjanin ca përbindëshave që

No Pic available
  • 2016-07-02

Analiza/Boris Xhonson & Donald Tramp, ku ngjajnë dhe ku dallojnë mes tyre?

Herën e fundit që shumica e amerikanëve dëgjuan për Boris Xhonsonin, ishte moment fatkeq kur mbeti pezull në ajër për disa minuta, i bllokuar në një balonë me ajër, në kuadër të ceremonisë hapëse të Olimpiadës së Londrës në vitin 2012. Ai ishte në mandatin e tij të dytë si