Rezultate te kerkimit per termin: +Raportuesja

Meta: total 635 / total_found 635 / time 0.019 / keyword[0] raportuesja / docs[0] 635 / hits[0] 798 /
No Pic available
  • 2016-04-07

Fajon: Me kolegët e PE po përpiqemi tu mbështesim për hapjen e negociatave

Eurodeputetja, Tanja Fajon, deklaroi në Tiranë se Shqipëria ka bërë progres të jashtëzëkonshëm në rrugën e Integrimit europian dhe premtoi të gjithë mbështetjen e saj në këtë proçes. Në krah kryeministrit Edi Rama në një bashkëbisedim me të rinj të zhvilluar në Qendrën për

No Pic available
  • 2016-04-07

Lunaçek përshëndet Presidenten në ikje, jep detyrat për Hashim Thaçin

Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka përshëndetur Presidenten në ikje, Atifete Jahjaga, në kuadër të përmbylljes së mandatit të saj 5 vjeçar. Përfaqësuesja vlerësoi kontributin e Jahjagës në disa fusha të ndryshme ku theksoi firmosjen e marrëveshjes s

No Pic available
  • 2016-02-17

Lunaçek: Festoni ashtu si ju mësoi Ibrahim Rugova

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacçek, ka dalë me një deklaratë zyrtare lidhur me protestat e sotme të opozitës. Lunacek ka tërhequr vërejtjen se një episod i ri i dhunës në protestat e nesërme do të dëmtonte procesin e liberalizimit të vizave, shkruan g

A po përçahet Opozita?
  • 2016-02-07

A po përçahet Opozita?

Të hënën në takim me Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjagën, përpos dy liderëve të koalicionit qeverisës, kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij Hashim Thaçi, në takim do të jetë edhe një lider i opozit&eum

No Pic available
  • 2016-02-04

Lunaçek: Kosova ka shënuar progres në disa fusha, por kjo nuk mjafton

Kosova ka shënuar progres në disa fusha, por kjo nuk mjafton. Keshtu ka deklaruar raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian Ulrike Lunacek në fjalimin e saj para deputetëve europianë gjatë senacës me në fokus progresin e Kosovës. Lunaçek kërkoi njohjen e Kosovës nga pesë vendet

No Pic available
  • 2016-02-04

Parlamenti Europian miratoi Rezolutën për Kosovën

Parlamenti Europian ka miratuar rezolutën e hartuar për Kosovën me 403 vota pro, 130 kundër si dhe 104 abstenime. Gjatë seancës, raportuesja Ulrike Lunaçek tha se e ardhmja e një Kosove të pavarur shtrihet në BE, por nënvizoi se qeveria duhet që të bëjë më shumë përpjekje që të l

PE i kërkon Kosovës zbatim të marrëveshjeve të Brukselit
  • 2016-02-03

PE i kërkon Kosovës zbatim të marrëveshjeve të Brukselit

Deputetë e Parlamentit Evropian kanë shqyrtuar draftin e rezolutës për integrime evropiane të Kosovës. Në këtë dokument sërish i bëhet thirrje pesëshes së mbetur evropiane që të njeh pavarësinë e Kosovës dhe në këtë mënyrë kontribuon në stabilitetin e rrethanave në rajon dhe