Rezultate te kerkimit per termin: +Rapsodi

Meta: total 195 / total_found 195 / time 0.000 / keyword[0] rapsodi / docs[0] 195 / hits[0] 260 /
INTERVISTA/ Ismail Kadare: Pse i urrente dhe i shkatërroi Enveri kafenetë (dhe disa mendime për Parisin, Tiranën dhe Europën)
  • 2017-01-27

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Pse i urrente dhe i shkatërroi Enveri kafenetë (dhe disa mendime për Parisin, Tiranën dhe Europën)

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është një figurë madhore e letërsisë. Librat e tij të botuar nga Fayard janë epope të mrekullueshme në zemër të tragjedive bashkëkohore. Takim me këtë trashëgimtar të rrëfimtarëve orientalë. Libri juaj i ri është një rapsodi mbi lavdinë e

Mustafa Nano: Pse ndarja e Kosovës, është një ide e mirë
  • 2017-01-24

Mustafa Nano: Pse ndarja e Kosovës, është një ide e mirë

Nga Mustafa Nano Rexhep Qosja, me sa di unë, nuk është hera e parë që e hedh idenë e shkëmbimit të veriut të Kosovës, që është tërësisht nën kontrollin serb qysh prej përfundimit të Luftës (e që, me gjasë, do të jetë nën kontrollin serb derisa, larg qoftë, të fillojë n

PATRIOTIZMI SI STREHA E FUNDIT E POLITIKËS
  • 2016-11-08

PATRIOTIZMI SI STREHA E FUNDIT E POLITIKËS

Këtë kolumnë mund ta lexoni edhe si satirë, edhe si opinion, edhe si matematikë identitare… E famshme në përmasa botërore, dhe si e cilësojnë mediat tona, një ndër aktoret , më të nxehta të industrisë pornografike në SHBA, Alby Rydes, e kishte veshur flamurin kuq e zi. Ajo du

REPLIKAT/ Legen, kazan, lepur: Ato që nuk u dëgjuan në Kuvend, nga sherri i përjavshëm
  • 2016-10-07

REPLIKAT/ Legen, kazan, lepur: Ato që nuk u dëgjuan në Kuvend, nga sherri i përjavshëm

Këto më poshtë janë disa nga replikat e djeshme në Kuvend. Si zakonisht, nuk mungojnë fyerjet dhe akuzat e ashpra. Si çdo të enjte! Replikat janë zbardhur nga Panorama. Edi Rama: Vetëm një referendum do të ishte sot i sinqertë, po të propozohej nga PD-ja, referendumi për të ndër

No Pic available
  • 2016-10-06

Rama: Sali, Halimi rapsodi yt i vogël. Berisha: Je si shoku Xhemal

Replikat mes kryeministrit Edi Rama dhe ish kryeministrit Sali Berisha kanë vijuar sot në Kuvend. Në fillim ishte Rama që mbajti fjalën nga foltorja dhe më pas ka qenë Berisha. Por kur fliste deputeti PD nga foltorja Rama nuk ndodhej në seancë. Edi Rama: Ulu Sali të të hapen pak sytë se

BATUTAT/ Sali, të paska humbur shamia. Je i vetmi shqiptar që se njeh baxhanakun, besoj se e ke parë tek filmi
  • 2016-10-06

BATUTAT/ Sali, të paska humbur shamia. Je i vetmi shqiptar që se njeh baxhanakun, besoj se e ke parë tek filmi

Kryeministri Edi Rama ka shkëmbyer disa batuta me Sali Berishën, që ka shkuar me vonesë në Kuvend. Berisha ka replikuar me Ramën nga vendi, ndërsa ky i fundit ishte duke folur nga foltorja e Kuvendit. Rama: Hajde Sali se i zuri gjumi këta. Shaminë ku e ke. Ulu Sali se të paska humbur sh

No Pic available
  • 2016-08-16

ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Nga Mal Berisha Hyrje Dëshira për ti parë, njohur nga afër, biseduar, shkëmbyer mendime me bashkëatdhetarët tanë jashtë vendit, qofshin këta të afërt apo të largët, të larguar heret apo vonë nga atdheu, besoj se është ndjenjë e fortë e çdo shqiptari. Por kur puna vjen tek arbër