Rezultate te kerkimit per termin: +Ras

Meta: total 537 / total_found 537 / time 0.000 / keyword[0] ras / docs[0] 537 / hits[0] 624 /
Mahnit bora në Emiratet e Bashkuara Arabe
  • 2017-02-06

Mahnit bora në Emiratet e Bashkuara Arabe

Rënia e borës në Emiratet e Bashkuara Arabe ka mahnitur qytetarët që nuk janë mësuar ta shohin shpesh. Gjatë fundjavës, në Ras Al Khaimah kanë rënë temperaturat deri në -5°C  duke e mbuluar vendin deri në 10cm në borë, – njofton Qendra Kombëtare e Meteorologjisë dhe Si

Kosova është Jeruzalem, aq sa Stambolli është Serbi
  • 2017-01-10

Kosova është Jeruzalem, aq sa Stambolli është Serbi

Nga Ilir Mborja Në çdo 7 janar, disa nga besimtarët ortodoksë (ata më fanatikët e riteve sipas Kalendarit të Vjetër) festojnë Krishtlindjen. Siç ka bërë për çdo rast të festave fetare edhe këtë herë kryepeshkopi serb Irinej iu drejtua të tijve me këto fjalë: Derisa të ketë

Dy shpërthime pranë parlamentit afgan, 22 të vdekur, 70 të plagosur
  • 2017-01-10

Dy shpërthime pranë parlamentit afgan, 22 të vdekur, 70 të plagosur

Të paktën 22 persona janë vrarë dhe 70 të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime pranë Parlamentit afgan në Kabul. Sipas burimeve zyrtare, shpërthimet ndodhën në orët e mesditës, kur edhe stafi i parlamentit ishte duke u larguar nga godina. Shumica e viktimave thuhet se janë civilë,

Vagner, në funeralin e Faik Konicës
  • 2016-12-21

Vagner, në funeralin e Faik Konicës

Fan Noli Me botimin e librit të Konicës Shqipëria, Kopshti Malor i Evropës Juglindore, Federata Panshqiptare Vatra po jep një kontribut të ri të paçmueshëm për kulturën shqiptare. Duhet lavdëruar edhe G. M. Panariti, botuesi i këtij libri, i cili e zbuloi dorëshkrimin dhe i kushtoi shu

No Pic available
  • 2016-12-08

Zbulimet mbi materien e zezë ndryshojnë parimet e fizikës

Materia e zezë, substanca e mistershme që mendohet se përbën më shumë se një të katërtën e universit tonë, është e ndarë në mënyrë më uniforme nga se mendohej, sipas një studimi që mund të ndryshojë disa prej parimeve të fizikës. Ky zbulim mund të vërë në pikëpyetje atë

Hodhi gruan nga dritarja, Gjykata lë në burg Ferdinand Rukon
  • 2016-12-06

Hodhi gruan nga dritarja, Gjykata lë në burg Ferdinand Rukon

Gjykata e Fierit ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Ferdinand Rukon, i akuzuar për vrasjen e bashkëshortes së tij, Liljana Ruko dy ditë më parë. Ruko nuk ka thënë asnjë fjalë në gjykatë, ndërsa gjendja emocionale e 43-vjeçarit ka qenë tepër e rënduar. Ngjarja e rënd

Një foto e dy partizanëve që puthen në buzë gjatë çlirimit të Tiranës dhe një letër e Mehmet Shehut: Na ka plasur sifilizi
  • 2016-11-18

Një foto e dy partizanëve që puthen në buzë gjatë çlirimit të Tiranës dhe një letër e Mehmet Shehut: Na ka plasur sifilizi

Kjo foto është duke qarkulluar në rrjetet sociale prej ditës së djeshme. Në të shihen duke u puthur dy partizanë, të cilët mendohet se janë partizanë shqiptarë. Thuhet se foto është bërë më 17 nëntor të 1994-s. Foto ka shkaktuar shumë debat sidomos tek ata që e cilësojnë