Rezultate te kerkimit per termin: +Raste +Aktive

Meta: total 1000 / total_found 1652 / time 0.003 / keyword[0] raste / docs[0] 64259 / hits[0] 91865 / keyword[1] aktive / docs[1] 15132 / hits[1] 18172 /
Raporti i DASH: Politikanë, gjyqtarë e zyrtarë shmangin dënimin në Shqipëri
  • 2019-03-13

Raporti i DASH: Politikanë, gjyqtarë e zyrtarë shmangin dënimin në Shqipëri

Të mërkurën, Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin mbi të drejtat e njeriut në botë. Në pjesën për Shqipërinë trajtohen një numër çështjesh. Ja disa prej tyre: Mosndëshkimi mbeti problem. Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kryenin abuzime ishte sporadik d

Teuta përmbys Kukësin dhe i rrëmben vendin e dytë
  • 2019-02-15

Teuta përmbys Kukësin dhe i rrëmben vendin e dytë

Kukësi mori humbjen e dytë radhazi në kampionat, teksa u mposht me rezultatin 2-1 nga Teuta në stadiumin Niko Dovana. Verilindorët mbyllën pjesën e parë në avantazh, por djallosën gjithçka në të dytën, pasi përveç pësimit të dy golave, shpërdoruan edhe një 11-metërsh, duke dalë

Zbuloni 10 arsye për të vizituar një muze
  • 2019-01-09

Zbuloni 10 arsye për të vizituar një muze

Një nga justifikimet më të shumta që përdoret për të mos vizituar institucionet e trashëgimisë kulturore është shpeshherë tarifa e hyrjes në këto institucione. Megjithatë, një studim i kryer nga Harris Interactive gjen se njerëzit janë më të lumtur kur shpenzojnë para për përv

No Pic available
  • 2019-01-05

29 mijë aborte në 5 vjet në Shqipëri

Ndonëse ka gjithnjë debat rreth aspektit moral apo ligjor të një aborti, një tjetër ndikim që duhet konsideruar është ai ekonomik. Aborti u bë i ligjshëm në Shqipëri në dhjetor të 1995 dhe sipas të dhënave të ISHP, vetëm në 5 vitet e fundit, në të gjithë vendin, ka pasur më

Si është seksi pas moshës 50-vjeçare? (për gratë dhe burrat)
  • 2018-12-21

Si është seksi pas moshës 50-vjeçare? (për gratë dhe burrat)

Ndërsa, gratë shkojnë në menopauzë, për këto të fundit nuk ekziston ajo që dikur quhej andropauzë. Cilat janë ndryshimet kryesore fizike që lidhen me sferën seksuale në këtë fazë të jetës? Kjo shpjegohet nga Stefano Salvatore, gjinekologu përgjegjës për operacionet e urogynaeko

Një koleksion i rrallë dhe i veçantë i trashëgimisë së vlerave kulturore
  • 2018-10-15

Një koleksion i rrallë dhe i veçantë i trashëgimisë së vlerave kulturore

Bajram Peçi Vite më parë, kur ndodhte të përmendej termi Koleksionist, gjithkujt qytetari, të ardhur kryesisht nga familjet me prejardhje ose gjendje që i përkisnin shtresave të mesme të popullsisë, do i ndërmendeshin filatelistët, mbledhësit e pullave postare. Vetëm kaq! Këta kishin

Shkundet qeveria gjermane: Gjysma e të deportuarve nuk u larguan kurrë
  • 2018-07-23

Shkundet qeveria gjermane: Gjysma e të deportuarve nuk u larguan kurrë

Numri i dëbimeve të pasuksesshme nga Gjermania është rritur me më shumë se 200 për qind, pasi çdo emigrant i dytë i dëbuar qëndroi në vend duke mos u paraqitur për emërimin e tyre për dëbim. Një vlerësim i brendshëm nga ana e policisë federale zbuloi se deri në fund të majit, v